کلاهه

Never give up on anything.Go over,go under,go around,or go through.But never give up.

 
سه‌شنبه ٢٦ مهر ۱۳۸٤  

چهلمين فصلنامه كــــــــــــــــــــــوه منتشر شد

البته با يك ماه تاخير ...

اين فصلنامه تمام رنگی می باشد و همراه با عكسهای بسيار زيبا

فكر می كنم دكتر حالش خوب شده....

 


 
 
چهارشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٤  

مرگ راينهولد مسنر

جسد کوهنورد مشهور اروپايي در كوه های آلپ پيدا شد. رويايي تلخ که به حقيقت پيوست

جنازه کوهنورد ايتاليايي – اتريشي پس از هفته ها جست و جو در ارتفاع 4500 متري کوه هاي آلپ کشف شد.

منبع خبر :سرود كوهستان


 
 
جمعه ۱٥ مهر ۱۳۸٤  

 جمعه ۱۵/۷/۸۴ صعود قله ريـــزان ۳۶۸۰

تنها برنامه اي كه امسال در اين منطقه انجام داده بودم , صعود پرسون بود. چهارشنبه بروي نقشه توپوگرافي منطقه  مسير هاي صعود را بررسي كردم. روستاي افجه مبدا صعود قله هاي ريزان , آتشكوه , ساكا , پرسون و سرسياه غارها ميباشد .
ريزان در شمال , آتشكوه و ساكا در شمال غربي , پرسون و سرسياه غارها در شمال شرقي روستا واقع شده اند.اسامي كه بر روي نقشه توپوگرافي ديده مي شود با اسامي متداول دنيای كوهنوردي كاملا متفاوت است . مثلا ريزان , يابوچال نام گذاري شده است و آتشكوه بنام كوه لار مي باشد. پس از گذشتن از روستا در باغهاي افجه كه كم كم رنگ و بوي پاييزي به خود مي گرفت , صبحانه خورديم.در تمام طول مسير ريزان با غرور و عظمت و ديواره زيباي خود خود نمايي ميكرد.
آغاز حركت از باغهاي افجه به سمت دشت سواستون ساعت 10 بود. بعد از باغها به يك دو راهي ميرسيم كه راه سمت چپ كه در جهت شمال غربي است ما را بعد از عبور از رودخانه به دشت مي رساند. با رسيدن به دشت , تعدادي از بچه ها كه قصد استراحت را در منطقه داشتند همانجا ماندند و ما نيز با استراحتي كوتاه ساعت 11 حركت را از دشت به سمت گردنه بين ريزان و آتشكوه آغاز كرديم. ادامه مسير با گذشتن از رودخانه و سمت راست آبشار طي شد.بهترين راه براي صعود ريزان , صعود قله فرعي بين ريزان و آتشكوه و سپس تراورس دامنه شمالي آن تارسيدن به ابتداي يال صعود ريزان. اين قله با ارتفاع 3500 در ساعت 11:30 صعود شد.ريزان آسانتر از آنچه به نظر مي رسد صعود شد. فقط در ابتداي يال شمالي غربي , مسافت كوتاهي از مسير دست به سنگ دارد ولي به آساني قابل صعود است و بقيه مسيرتا قله كوهپيمايي ساده است . قله ريزان در ساعت 14:15 صعود شد.

دريافت نقشه توپوگرافی منطقه

**************

گزارش امين شجاعی از برنامه برودپيك در وبلاگ سرود كوهستان


 
 
پنجشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٤  

هنگام طبيعت‌گردي از چه عينكي استفاده كنيم؟

«تنسينگ نورگي»، نخستين فاتح اورست هنگام كوهنوردي از هر وسيله يك عدد اما دو عينك آفتابي همراه داشت .

دكتر «جين بارتون» عضو انستيتو استاندارد آمريكا (ANSI) معتقد است: «بزرگ‌ترين وظيفه عينك آفتابي تصفيه نور U.V است.» او به تمام مردم استفاده از عينك آفتابي را گوشزد مي‌كند.
وي مي‌گويد: « كساني كه بيشتر با نور طبيعي سر و كار دارند مثل ورزشكاران و طبيعت‌گردان بايد عينك مورد اعتمادتري به چشم بزنند.»
در U.V از سه نوع A,B,C تشكيل شده است كه نوع C آن به سطح زمين نمي‌رسد. نوع U.V.B با طول موج كوتاه خطرناك‌ترين نوع تشعشعات براي چشم است. اين نور در ارتفاعات و اغلب روي آب و برف بيشترين خطر را براي چشم دارد.
نوع U.V.A به اندازه U.V.B خطرناك نيست. ولي براي چشم ضرر‌هايي دارد كه نياز است تصفيه شود.

ادامه مطلب ....