کلاهه

Never give up on anything.Go over,go under,go around,or go through.But never give up.

کلاس عملی فرودهای پیشرفته
سه‌شنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٦  

کلاس عملی فرودهای پیشرفته

کلاس عملی فرودهای پیشرفته یا همان فرودهای ویژه در روز جمعه 21 اردیبهشت ماه 86 در بند یخچال با حضور 25 نفر برگزار گردید. در این کلاس نفرات از ساده‌ترین فرود که همان فرود با 8 فرود و پروسیک بود تا فرودهای پیشرفته‌تر که با ابزارهای خاصی صورت می‌گیرد به تمرین پرداختند.
در ابتدا آقای فریدیان به تشریح و نحوه استفاده از ابزارهای فرود پیشرفته ‌(Rack؛ Stop؛ GriGri و Reverso) پرداختند و ایشان تاکید بسیار زیادی بر مطالعه دستورالعمل‌های هریک از ابزارها داشتند. پس از آماده شدن 5 کارگاه که توسط رضا موسوی و علی مدهوش و نظارت افشین یوسفی برقرار شده بودند؛ تمرین های فرود زیر نظر کاظم انجام گرفت. فرود با 2 , 3 و یا 5 کارابین , تکنیک بعدی بود که توسط کاظم پس ازتوضیح به صورت عملی انجام شد. کاربرد این تکنیک زمانی است که شما در موقعیتی قرار گرفتیه‌اید که باید فرود بروید ولی هیچ ابزاری برای فرود در اختیارتان نیست و فقط چند کارابین در کوله خود دارید، با استفاده از این تکنیک می توانید فرود خود را انجام دهید. تکنیک بعدی که توسط کاظم توضیح داده شد تکنیک اضافه کردن طناب و فرود روی آن بود.

زمانی که شما یک فرود را داشتید و ارتفاع را پیش بینی نکردید و یا یک مسیری است که تا بحال فرود نرفته‌اید و نمی‌دانید چقدر طناب نیاز دارید و فرود می‌روید ولی می‌بینید طناب تمام شده و چندین متر دیگر تا زمین یا کارگاه بعدی فاصله دارید؛ حال باید طناب اضافه کنید و به فرود خود ادامه دهید. یومار زدن یا همان صعود میمونی؛ البته این تکنیک خیلی کم کار شد بیشتر بچه‌هایی که علاقمند بودند این تکنیک را زیر نظر خانم اسفندیاری انجام دادند.

حمل مجروح

 


حمل مجروح، تکنیک آخری بود که توسط کاظم (ناجی) و افشین (مصدوم) روی طناب یک لا (چون دو طناب تکنیک دیگری دارد و بسیار ساده‌تر است) انجام گرفت. در آخر هم کلاس با جلسه انتقادات و پیشنهاداتی که در کافه عباد تشکیل شد پایان پذیرفت.

توضیح کاظم فریدیان را در باره حمل مجروح :کم و بیش به عنوان یک گزارش خلاصه نوشته جالبیه ولی سمت حمل مجروح تذکری لازم دارد که من اینجا می‌نویسم تا خواننده‌های مطلب بالا دچار شبهه نشوند.
موضوع امداد برای آموزش بر اساس شرایط مختلف که به صورت فرضی ایجاد و شبیه‌سازی و اجرا می شود.
در آنجا موضوع امداد به فردی بود که با ابزار خودش درگیر شده. مثلا یک کار‌آموز، که قسمتی از لباس یا مو یا هر چیز دیگه‌ای از اون وارد ابزار فرود شده و او را درگیر کرده. برای نشان دادن لزوم به همراه داشتن یک طناب اضافه توسط مربی، اشاره شد که اتصال ابزار به طناب یک لا که زیر بار است به مراتب مشکل تر از اتصال ابزار بر روی طناب دو لا در همان وضعیت است ولی این به معنی این نیست که عملیات امداد روی طناب دولا در تمام فرض‌ها آسان‌تر از طناب یک لا است.

گزارش : محسن عسگری

از وبلاگ باشگاه ما


 
تیزکوه
شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٦  

تیزکوه

تیز کوه: ناظر دماوند

تیزکوه یکی از مجموعه قلل ناظر دماوند با ارتفاع 3150 متر در جنوب غربی این قله در منطقه پلور و در شمال روستای منظریه قرار گرفته است.مناظر بسیار زیبایی را شما در این منطقه شاهد خواهید بود.دشت زیبای منظریه که به دشت گل زرد نیز معروف است، قله های گل زرد در جنوب غربی، دوبرار و خط الراس زیبای دوبرار و قله پاشوره در شرق و شمال شرقی، خط الراس زیبای ورارو به چپکرو در شمال غربی قله دماوند را نظاره گر هستید.
جاده ای که به این به این دشت منتهی می شود، 65 کیلومتر بعد از تهران از جاده هراز منشعب شده و 4 کیلومتر طول دارد.این جاده درست بعد از بهمن گیرهای معروف پایین گردنه امامزاده هاشم و قبل از راهدارخانه منظریه در سمت چپ جاده قرار گرفته و انتهای آن به یک کلبه کوهستانی و چند درخت می رسد. از کنار کلبه که در نزدیکی رودخانه قرار گرفته است و عبور از روی پل فلزی با حرکت در جهت شمال شرقی با گرای 35 درجه و طی مسافت 2.3 کیلومتری به ابتدای یال صعود قله می رسیم. یال در جهت شمال غربی - جنوب شرقی کشیده شده است و در ابتدا شیب تقریبا ملایمی دارد ولی کمی ریزشی است.
پس از طی حدود 700 متر از ابتدای یال در ارتفاع 2450 متری با یک یال گرده ای مواجه میشویم که شما را مجبور می کند دست به سنگ شوید و برای من که کفش برف و یخ پوشیده بودم کاری غذاب آور بود و به شدت از سرعت حرکتم کاسته بود و برای همین بود که از بچه ها عقب ماندم.

در اتفاع 3050 متری به بعد دیگر از تندی شیب کاسته می شود و شما کاملا بروی تیغه قرار می گیرید.دامنه های شمالی قله برخلاف دامنه های جنوبی کاملا پوشیده از برف است و نسبت به آن نیز از شیب بیشتر برخودار است.بعد از رسیدن به قله و کمی استراحت از یکی از دهلیزهای جنوبی فرود آمدیم و چون از شیب زیادی برخوردار بود احتیاط بیشتری برای فرود می طلبید.این برنامه زیبا را مدیون دوست عزیزم حمید و همنورد خوبم در باشگاه علی کریمی هستم.


 
دماوند؛ کم‌گذرترین قله مخروطی
یکشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٦  

دماوند؛ کم‌گذرترین قله مخروطی

دماوند؛ این دیو سپید پای در بند؛ از فراز قله تیز کوه


با کمتر از سه هزار نفر صعودکننده خارجی دماوند کم‌گذرترین قله مخروطی جهان به‌شمار می‌رود.این در حالی است که دماوند با بیش از پنج هزار و ششصد متر ارتفاع بلندترین قله مخروطی جهان است.
براساس گزارش مؤسسه توسعه پایدار مناطق طبیعی شمار طبیعت‌گردان و کوه‌نوردان خارجی بازدیدکننده از دماوند نسبت به قله‌های مشابه و رقیب آن، از قبیل قله فوجی‌یاما در ژاپن و کلیمانجارو در آفریقا بسیار ناچیز بوده و به پنج درصد بازدیدکنندگان این دو قله نیز نمی‌رسد. سالانه 300 هزار توریست خارجی از قله فوجی‌یاما و دست‌کم صدهزار نفر به قله کلیمانجارو صعود می‌کنند. این در حالی است که بخش قابل‌توجهی از سه هزار نفر خارجی صعودکننده از دماوند توریست نبوده و دیپلمات‌های مقیم تهران هستند.
قله‌های مخروطی به خاطر شکل جغرافیایی، جاذبه‌های طبیعی و آسانی صعود از جمله جاذبه‌های اکوتوریستی بسیار پرگذر محسوب می‌شوند. تاکنون برای تبدیل دماوند به یک قطب فعال اکوتوریستی هیچ طرحی اجرا نشده است.
در حالی که بازدیدکنندگان نه‌چندان پرشمار کنونی نقش زیادی در آلودگی محیط این قله داشته‌اند.

همشهری


 
بهاری دیگر...!
جمعه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٦  

بهاری دیگر...!

باغهای تفرش - روستای الویجان


 
چه بگویم؟
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٦  

 

چه بگویم؟

زین قفس تنهایی خویش.

فقط خاطره هاست که می ماند.