کلاهه

Never give up on anything.Go over,go under,go around,or go through.But never give up.

به پرواز در آی...
چهارشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٦  

به پرواز در آی...


کلمات کلیدی: دریاچه پریشان
 
کرکس از مسیر کشه - جنوبی
یکشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٦  

کرکس از مسیر کشه - جنوبی
تاریخ اجرای برنامه : 22و21-10-85

موقعیت جغرافیایی قله کرکس و نطنز:

کوه کرکس قله ایست از رشته کوههای مرکزی ایران که در جوار کویر مرکزی ایران واقع در غرب شهرستان نطنز و در شمال اصفهان به ارتفاع 3900 متراز سطح دریا قرار دارد. مناطق نطنز بعلت ساختار اقلیمی دارای چندین نوع وضعیت آب و هوائیست ،یعنی شامل معتدل کوهستانی و کوهپایه ای و دشت و کویری می باشد، که در نتیجه روستاهای مشرف به دامنه قله های کرکس مانند روستای بیتند(بیدهند) و تامه، چرا دارای آب و هوای خنک و معتدل کوهستانی است.خود مرکز شهرستان نطنز دارای آب وهوای معتدل کوهپایه ایست ، و روستاهای واقع در بخشهای بادرود دارای آب و هوای خشک و گرم می باشد.

آشنایی با تاریخ و فرهنگ منطقه نطنز :

قلعه وشاق - طرق رود - نطنز

به قول اورانسکی زبان شناس روس، در روستاهای طار، طرق، کشه،و چیمه مردم هنوز به زبان راجی(گویشی از فارسی قدیم)حرف می‌‌زنند که این گویش در بخشهایی از استان اصفهان مانند خونسار بدان تکلم می شود. مردم نطنز، همیشه در پرورش گل و باغ سازی،مشهور بوده اند.قلعه ای هست به نام قلعه وشاق که پناهگاه اسماعیلیه بوده است. این قلعه بالای صخره قرار گرفته و دسترسی به آن برای افراد معمولی غیر ممکن بوده است.بعضی ها می گویند این قلعه متعلق به اشکانیان است.اگر تاریخ نطنز را بخواهیم جدا از تحقیقات دیرنه تمدنی بدست آورده شده اخیر(مانند کشف استفاده از ذوب آهن در منطقه اریسمان نطنز)در نظر بگیریم، یعنی فقط از آثار و ابنیه بجای مانده ، تاریخ نطنز به دوران قبل از اسلام باز میگردد .نطنز به لحاظ دارا بودن آب و هوای خوب و هم از نظر قرار داشتن در مرکز ایران از ازمنه قدیم(ساسانیان) شکارگاه و تفرجگاه شاهان بوده که هم که ویژه گیهای این موقعیت موجب شده که در گذشته نطنز محلی برای عبور و تلاقی کاروانها و دادوستد آنها گردد، وجود چندین کاروانسرا در مرکز امروزی شهر نطنز نشاندهنده این مورد میباشد،مانند کاروانسراهای هال وین(هلال بین)، ملاعباس و علی اکبر که در مرکز شهر واقع هستند و مربوط به عهد صفوی میباشد ، اهم آثار تاریخی نطنز که امروز کماکان چه مورد استفاده و چه پابرجا باشد به دورانهای سلجوقیان و ایلخانیان و تیموریان و صفویان باز میگردد که برای تاریخ هریک سنگ نبشته ها و کتیبه هایی موجود است. می گویند مسجد اولیه جامع نطنز هزار سال پیش بر روی خرابه های آتشکده ساسانی ساخته گردید. خانقاه و بقعه شیخ عبدالصمد از دیگر ابنیه ای میباشند که در کنار مسجد جامع واقع است . همچنین بخشی از آتشکده که مربوط به دوره ساسانی بوده امروزه در شمالی خانقاه قرار داشته که ساختمان این آتشکده از چهار طاقی ساسانی و گنبد سنگی تشکیل گردیده که در حال حاضر چهار پایه و دو دهانه طاق آن باقی است .

مسیر های صعود کرکس :
کرکس 4 مسیر برای صعود دارد.

1- مسیر جنوبی - روستای کشه
2- مسیر شرقی - روستای طامه
3- مسیر شمال شرقی - روستای اوره
4- مسیر شمال غربی - روستای بید هند

و اما برنامه ما :
ساعت 6 صبح روز پنجشنبه 21 دی ماه 85 از ترمینال جنوب با یک اتوبوس بنز قدیمی به سمت نطنز حرکت کردیم.روستای کشه که مبدا صعود است در فاصله 5 کیلومتری طرق رود و 30 کیلومتری نطنز واقع شده .ساعت 11 ما در طرق رود در کنار جاده پیاده شدیم و قلعه وشاق و مناظر اطراف آن اولین منظره ایست که شما می بینید.از این روستا یک جاده فرعی به سمت شمال منشعب می شود که به روستاهای کشه و طار ختم می گردد. ابتدای مسیر صعود ، مرغداری بالای روستای کشه می باشد. جاده تا جلوی مرغداری آسفالت است. البته قسمت آخر آن خاکی است. ساعت 11:30جلوی مرغداری هستیم . از ماشین پیاده شده و بعد از تعدیل بار گروهی و عوض کردن لباس از کنار مرغداری سمت شمال حرکت کردیم در گزارشهای که خوانده بودم آمده بود که در ابتدای دره لیاسن یک چشمه وجود دارد که به چشمه اصفهانتی ها معروف است ولی چون مسیر پوشیده از برف بود ما چشمه رو پیدا نکردیم.برای اولین برا بود که کرکس رو صعود می کردم و بغیر از یک نقشه توپوگرافی هیچ چیز دیگری نداشتم.این نقشه رو هم خانم عزیزی تهیه کرده بود.مختصات 5 را از روی نقشه بدست آوردم یکی ابتدای دره ، 3 از ابتدای دره تا روی گردنه، گردنه و قله.

مسیر تقریبا از شیب ملایمی برخوردار است و ما هم باتوجه به بارندگی های 2 هفته پیش از برنامه برف کوبی کمی داشتیم.اما در زیر صخره ای که پناهگاه بروی آن قرار داشت یک شیب نسبتا تند دارد و با توجه به کوله های سنگین ما حرکت ما را کند کرده بود.عصر ساعت 4:30 به پناهگاه جدید احداث شده توسط شرکت مخابرات اصفهان رسیدیم.این پناهگاه با ظرفیت 150-200 نفر با زیر بنای 400 متر مربع در ارتفاع 3300 متری ساخته شده و دارای سرویس بهداشتی،آب سالم لوله کشی شده،آشپزخانه،یک سالن بزرگ واتاق پذیرایی می باشد. بغیر از ما و مسئول پناهگاه 3 نفر از کوهنوردان کرمانشاهی نیز قصد صعود به قله را داشتند.شب سردی رو پشت سر گذاشتیم .ساعت 5:30 بیدار شدیم ولی اصلا حسش نبود که از کیسه خواب گرم ونرم بیرون بیام.اگر داد و بیداد سرپرست محترم برنامه نبود عمرا از تو کیسه خوابم بیرون می آمدم.صبحانه خوردیم و کوله حمل رو بستیم و ساعت 7:30 حرکت کردیم. حدودا 500 متر را در جهت روی یک برف چال با شیب تند حرکت کردیم تا به ابتدای یال صعود زمستانی رسیدیم. یال از یک شییب تقریبا 35 درجه برخوردار است ساعت 9 روی گردنه رسیدیم و کمی استراحت کردیم.کمی جلوتر از بچه ها حرکت می کردم تا برف کوبی کنم و مسیر را پیدا کنم. از روی گردنه به بعد باد شدیدی می وزید که بر شدت سرمای افزوده بود.اشتباه من :"باطری چی پی اس مرتبا پیغام می داد که باطری در حال تمام شدن است و خاموش شد. به قله فرعی رسیدم خواستم باطری روا تعویض کنم اما هرچی داخل کوله رو گشتم پیدا نکردم.چی پی اس رو زیر بغلم گذاشتم تا شاید کمی گرم شود حداقل بتوانم گرای قله رو بگیرم. شانس آوردم دستگاه روشن شد و آماده ناوبری گشت فقط توانستم گرای قله رو بگیرم و دوباره خاموش شد. با همان گرایی که گرفته بودم حرکت کردم .سرپرست هم مرتبا فریادمیزد محسن جا پا ها رو بهتر بکن! کمی جلوتر که رفتم قله رو دیدم فاصله خیلی کمی داشتم اینقدر خوشحال شده بودم که حد نداشت.منتظر شدم تا بچه ها برسند بچه ها به قله رسیدند اما من چند متری قله بودم ؛ حس غریبی داشتم نمی دونم چی بگم... ".دوباره جی پی اس را به بدبختی رو شن کردم ارتفاع قله رو 3902 متر با 4 متر خطا نشان می داد.

مسیر رفت و مسیر بازگشت

دوستان کرمانشاهی ما هم به قله رسیدند،البته آنها از ابتدای مسیر کرامپون داشتند و به همین علت سرعتشان روی برف چال زیاد بود.ما از همان مسیر رفت برگشتیم ولی آنها از مسیر تابستانی برگشتند و خیلی زودتر از ما به پناهگاه رسیدند.این واقعا نامردی بود.

PGS نقاط مسیر بر روی Google Earth


کلمات کلیدی: کرکس ،کلمات کلیدی: نطنز ،کلمات کلیدی: کشه ،کلمات کلیدی: طرق رود
 
امروز کاظم پرواز کرد
یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸٦  

امروز کاظم پرواز کرد


بالاخره کاظم فریدیان و حسین نظر به عنوان اولین تیم ایرانی امروز صبح در میان بدرقه دوستان تهران را به مقصد پاکستان ترک کردند.کاظم فریدیان به قصد صعود کی 2 و حسین نظر به قصد صعود برودپیک.

در همین رابطه:

مصاحبه میراث خبر با کاظم فریدیان

فریدیان: «قله "کی دو"به دلیل تاریخ حماسی و همین‌طور شانس بسیار کم صعود از دیگر قله‌های بلند جدا می‌شود. از طرفی فکر می‌کردم این قله به دلیل اهمیتی که در جهان کوه‌نوردی دارد برای جلب نظر حمایت‌کننده‌های مالی سوژه‌ی مناسبی باشد که اشتباه بود.»

مراسم بدرقه کاظم و حسین نظر در فرودگاه

 
کلوتهای افسانه ای شهداد و بازدید از آثار تاریخی شهداد و ماهان و کرمان
سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٦  

کلوتهای افسانه ای شهداد و بازدید از آثار تاریخی شهداد و ماهان و کرمان

باغ شازده ماهان که یکی از زیبا ترین باغهای سنتی ایران محسوب می شود در ۶ کیلومتری ماهان قرار دارد و در حدود ۱۲۶ سال پیش توسط حمید میرزا فرمانفرما حاکم وقت کرمان و بلوچستان ، به عنوان تفرجگاه شخصی ساخته شده است . این باغ زیبای ایرانی که در آن باغبانی با معماری به زیبائی ترکیب شده بر سر نهر آبی که از کوههای جوپار سرچشمه می گیرد و ماهان را مشروب می کند قرار دارد .این باغ علاوه بر داشتن سر در بسیار زیبا دارای عمارت شاه نشین و حمام نیز میباشد.در حال حاضر بخش شاه نشین به یک رستوران تبدیل شده است.در این باغ درختان میوه متنوعی به چشم می خورد و در جلوی باغ هم حوض ها فواره ها آبنماهای بسیار زیبایی را تشکیل داده اند.

شاید بتوان گفت عامل اصلی شهرت و آبادانی شهر ماهان آرامگاه عارف مشهور شاه نعمت اله ولی است.شاه نعمت اله ولی در سال 832 و به قولی 834 ه.ق. در کرمان فوت نموده و در ماهان در میان باغی مصفا مدفون شده است. هستة اولیه گنبدی منفرد بوده که در سال 840 ه.ق. و به دستور "احمدشاه دکنی" که گفته می شود از مریدان شاه نعمت اله بوده است ساخته شده و به تدریج توسعه یافته است و از چندین صحن تشکیل شده است. در کنار ورودی مقبره یک کشکول زیبا و بزرگ که نماد درویشان است قرار دارد و درتمامی درهای مقبره منبت کاری شده اند وپنجره ها از کاشی و بصورت معرق ساخته شده اند و تمثال این عارف مشهور را میتوانید در زیر یکی از این پنجره ها ببینید.
یکی دیگر از بناهای تاریخی شهر ماهان شترگلو یا کاروانسرای شتر گلو است که دقیقا در روبروی مقبره شاه نعمت اله ولی و کنار ساختمان هلال احمر قرار گرفته است. در داخل این بنا یک فواره برزگ قرار دارد که زمانی که آب در داخل آن جرایان داشته است صدای کاروان شتر بگوش میرسیده.این بنا دارای چندین اتاق و یک گنبد و دو بادگیر است و گچبری نمای داخلی گنبد بسیار زیباست.
مجموعه گنجلی خان که شامل حمام ،بازار،مدرسه،کاروانسرا،مسجد،ضرابخانه که در حال حاضر موزه سکه است از بناهای دیدنی شهر کرمان بحساب می آیند ولی یکی از زیبا ترین و پابرجاترین آثار تاریخی شهر کرمان گنبد جبلیه است.این‌ بنا در منتهی‌الیه‌ شرقی‌ کرمان‌ در امتداد خیابان‌ زرسیف ‌به‌ طرف‌ مسجدصاحب‌الزمان(عج) واقع‌ شده‌ که‌ به‌ گنبد گبری‌ یا گنبد گنج‌ شهرت‌ دارد.‌از تاریخ‌ ساخت‌ بنا، کاربرد و هدف‌ ساخت‌ آن‌ مطلبی‌ در تواریخ‌ نیامده‌ است.آنچه‌ از سبک‌ معماری‌ گنبد جبلیه‌ استنباط‌ می‌شود این‌ است‌ که‌ بنای‌ مذکور احتمالاً‌ مربوط‌ به‌ اواخر دوره‌ ساسانی‌ است‌ و در اوایل‌ اسلام‌ مرمت‌ شده‌ است‌ و یا در اوایل‌ ظهور اسلام‌ یا الهام‌ از معماری‌ ساسانی‌ بنا شده‌ است. امروزه‌ این‌ بنا موزه‌ سنگ‌ نوشته‌های‌ تاریخی‌ است.از دیگر آثار تاریخی این شهر قلعه دختر و قلعه اردشیر است که متعلق به دوران ساسانی می باشد.
کلوت شهر آتش ، پایتخت لوت و شاهکار معماری باد

شهداد نام بزرگترین و دیرینه‌ترین ناحیه‌ی جمعیتی کویر لوت است که در گذشته ‌های دور به آن خبیص می‌گفتند. این شهر در فاصله حدود 110 کیلومتری شرق کرمان در حاشیه غربی دشت لوت قرار دارد به خاطر شگفتیهایش شهرت جهانی دارد.منطقه کلوت ها از دور به خرابه های شهری بزرگ می‌‌ماند که توصیف‌های گوناگونی از آن شده است: بزرگ‌ترین شهر کلوخی جهان، شهر افسانه‌ای کلوت‌ها ، شهر خیالی ، شهر لوت و یا ساحره لوت و هر بیننده از دیدنش ساعت‌ها غرق در حیرت خواهد شد.

موقعیت جغرافیایی کویر لوت:

در حد فاصل عرض جغرافیایی ۲۸ تا ۳۲ درجه‌ی شمالی، در گستره‌ای به طول ۹۰۰ کیلومتر و در بین دو گسل طولانی و شاخص نهبندان در شرق و نای‌بند در غرب، در نواری به عرض ۳۰۰کیلومتر، سرزمین پهناوری به مساحت ۱۹۹هزار کیلومتر مربع.این شهر کلوخی درفاصله ۲۰ کیلومتری شرق و شمال شرق شهداد قرار گرفته و طول متوسط آن ۱۴۵کیلومتر، عرض متوسط آن ۸۰ کیلومتر و مساحت آن بیش از ۱۱هزارکیلومترمربع است.

 

تاریخچه و باستانی:

 

 

می گویند :تا سال ۱۳۴۶تصور وجود تمدنهایی کهن در کناره های این دشت غیرمسکون نمی رفت ولی در این سال بررسی های گروه جغرافیایی دانشگاه تهران , در شرق شهداد با مشاهده سفالینه های سطحی از وجود تمدنهایی در همسایگی دشت لوت خبر داد و مطالعات از تمدنهایی قبل از تاریخ اواخر هزاره چهارم و اوائل هزاره سوم قبل از میلاد خبر دادند. کاوشهای علمی باستان شناختی در حاشیه غربی دشت لوت از سال ۱۳۴۸وتا سال ۱۳۵۶ادامه یافت که حاصل هشت فصل کاوش در این منطقه منجر به کشف گورستانهایی مربوط به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد و کوره های ذوب مس گردید. از جمله اشیاء فلزی منحصر به فرد یافت شده در یکی از گورهای باستانی شهداد درفش فلزی با نقوش مختلف انسانی (نقش الهه) حیوانی و گیاهی است. و هم‌اینک در موزه‌ملی نگهداری می‌شود و جزء آثار ملی به ثبت رسیده است. این شهرپرجاذبه ازگذشته موردتوجه بوده است وتعدادی از جهانگردان به توصیف آن پرداخته اند.دکتر آلفونس گابریل اتریشی می نویسد:« وقتی سایه ابرها روی منطقه (کلوت ها) افتاد، انسان برج و باروهای کنگره ای را به یاد می آورد».و «ژنرال سرپرسی سایکس» که یکی از مهمترین وبانفوذترین عوامل انگلیس درایران بوده و از کلوت ها دیدن کرده ، چنین می نویسد: «آثار شهرکلوت ها از غرایب طبیعت است. درحین عبور از بین این نقاط مخروب، شخص تصور می کند که از وسط قلاع و قصرهای جن و پری می گذرد. این ابنیه ای که طبقه طبقه روی هم بنا شده و گویااشخاصی ورای بنی نوع انسان در ساختمان آن دخیل بوده اند.

 

 

 

 

 

 

آسیاب دو قلو شهداد

 

با توجه به شیوة پوشش طاق ورودی بنا را به دوره بعد از صفویه نسبت می دهد.آسیاب آبی شهداد دارای دو تنوره در جبهه شمال غربی است و آب از کانالهایی که با سنگ و ملات خاک آهک ساخته شده وارد تنوره آسیاب می شده است.سر در بنا آجری با طاق جناقی است و طرفین ورودی دو سکو بنا گردیده است. ورودی بنا به دالان طویلی منتهی می شود. طرفین دالان 3 فضا قرار گرفته که انبار غله و اتاق آسیابان بوده است. قنات پایاب و آب انبار حاجی محمد ،آب انبار حاجی ابراهیم ،قلعه شفیع آباد و قلعه رموک از دیگر آثار تاریخی شهداد است.

 

 

 

 


 

ویژگی های شهداد :

 

می گویند: مرتفع‌ترین هرمهای ماسه‌ای دنیا در لوت است. مرتفع‌ترین هرم‌های شناخته شده دنیا حداکثر 300 متر ارتفاع دارند (لیبی) اما در لوت ارتفاع برخی هرم‌ها گاه به 480 متر هم می‌‌رسد.گرم ترین نقطه دنیا در ایران است این منطقه به ادعاى « پرویز کردوانى»، استاد دانشگاه تهران در بین زمین شناسان به قطب گرمایى زمین معروف است که دماى آن به ۱۰۰ درجه سانتیگراد مى رسد؛ منطقه گندم بریان است.گودترین نقطه داخلى کشور با ۱۵۶ متر ارتفاع از سطح دریا نیز در کویر لوت و در نزدیکى گرم ترین نقطه جهان قرار دارد که در فاصله ۱۰ تا ۸۰ کیلومترى شرق و شمال شرق شهداد کرمان واقع شده است.در کویر شهداد ۱۰۰ هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغى وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست. در محدوده اى ۳۰ هزار کیلومترى در دل لوت هیچ حیاتى وجود ندارد.موید این مدعا عکس جسد سالم گاوى است که در زمستان سال ۱۳۶۵ در کویر لوت تلف شده است. گاو تلف شده است و پس از گذشت ۱۵ سال از آن زمان جسد این گاو در حالى که در اثر نور شدید آفتاب خشک شده تغییر دیگرى نکرده است مشاهده شده است.

در معماری زیبای کلوت‌ها عامل دیگری هم دست داشته است.رودی به نام «شور». رودی که در اعماق خشکترین مناطق ایران جاری است.رود شور، تنها رود دایمی است که در اعماق کویر لوت جریان دارد و در طول سال پرآب است.این رود از کوه‌های شمال غرب بیرجند سرچشمه می‌گیرد و 200 کیلومتر مسیر پرپیچ و خم را در کویر لوت می‌پیماید و سرانجام به کوه نمک سریا و معدن نمک شهداد ختم می‌شود. آب این رودخانه بسیار شور است و هر چه به چاله مرکزی لوت نزدیک‌تر می‌شود قبل از رسیدن به معدن نمک به علت بالا رفتن غلظت نمک مثل ماست می‌شود،نمک مثل ماست می‌شود، علیرغم خشکسالی‌های اخیر جریان آب در رود شور متوقف نشده است

گیاهان لوت :

در حدود 20 کیلومتری شهداد، درختان و درختچه‌های گز در گلدانهای بیابانی لوت جای گرفته‌اند که به آن نبکا گفته می‌شود. نبکا‌ها در نزدیکی گرم‌ترین نقطه جهان در شهداد می‌رویند و گاه طول آنها به 10 متر می‌رسد. در حالی که بلندترین نبکاهاى صحراهاى افریقا 3 متر طول دارند. ربدوها (Rebdou) ابعاد بزرگتری از نبکاها هستند. طول آنها به دو تا هفت متر و عرضشان به یک تا پنج متر می‌رسد.مرتفع‌ترین ربدوها در لوت غربی دیده می‌شود که گاه ارتفاع آنها به 12 متر می‌رسد.

 

 

کمپ کویری و گردشگری شهداد

حدود سه سال است که در کنار کلوت‌های لوت، کمپی کویری را بنا نهاده اند که به آن «کوتوها» گویند. کوتو در زبان محلی به معنی آلاچیق است. سایت کوتوها متشکل از کوتوهایی است که به شکل سنتی ساخته شده‌اند تا به گردشگران نشان دهند در کویر چگونه باید از گرما فرار کرد. این کمپ آلاچیق‌هایی با سطح سیمانی و دیواره‌ها و سقف چوبی دارد و به امکاناتی چون برق و سرویس بهداشتی هم مجهز است. 

 

بیشتر مطالب ذکر شده از جستجو در شبکه اینترت گردآوری شده است.

با تشکر فراوان از راهنمایی های مهندس محمد درویش .

 

 

 


کلمات کلیدی: کرمان ،کلمات کلیدی: شهداد ،کلمات کلیدی: کلوت ،کلمات کلیدی: ماهان
 
دشت شقایق ها
چهارشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٦  
دشت شقایق ها