کلاهه

Never give up on anything.Go over,go under,go around,or go through.But never give up.

داگ اسکات؛نخستین فاتح دیواره جنوب غربی اورست
سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧  

 

برفراز هیمالیا

همراه با حضور داگ اسکات؛نخستین فاتح دیواره جنوب غربی اورست

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی ؛ نشستی با حضور داگ اسکات ، یکی از پر آوازه ترین کوه نوردان حال حاضر دنیا و نخستین فاتح دیواره ی جنوب غربی اورست در هفته ی آتی برگزار خواهد شد. گفتنی ست حضور عموم در این نشست آزاد است...

جزئیات این نشست از این قرار است :
 
زمان : یکشنبه ۲۸ مهر - ساعت ۱۷
مکان : سالن اجتماعات دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی واقع در ضلع جنوبی مجموعه ورزشی شهید شیرودی
 
نقل از سایت فدراسیون کوهنوردی

داگ اسکات

در میان فعالیتهای دوگ اسکات می توان اولین های بسیاری را مشاهده نمود که تکرار بسیاری از آنها همچنان به عنوان فعالیتهای بزرگ و دشوار محسوب می شوند. دیواره جنوب غربی اورست بعد از بریتانیائی ها در معدود دفعات تکرار گردید و یا مسیر جنوبی شیشاپانگما. همچنین صعود مسیر شمالی کانچن چونگا و یا صعود سریع به دیران پیک. صعود و فرود جاودانه دوگ اسکات نیز از آن دست فعالیتهایی است که تنها یکبار پس از ایشان تکرار گردید.
اما دوگ اسکات را در ایران بیشتر با دیواره جنوب غربی اورست و کتاب مسیر دشوار نوشته جاوید کریس بانینگتون و ترجمه به یاد ماندنی جمشید هدایت نسب می شناسیم (در آن کتاب نام ایشان داگ اسکات درج شده و شاید تلفظ اشتباه داگ به جای دوگ از همینجا نشاط گرفته باشد).
وی در سال 1997 نیز یکبار به همراه کریس بانینگتون به منظور سفر به هندوکش از ایران عبور نموده و علاقه عجیبی به صعود علم کوه و دماوند دارد.
زمانیکه از وی برای برگزاری نشستی با کوه نوردان ایرانی دعوت به عمل آمد، با خوش رویی ابراز تمایل نمود و عنوان کرد تصاویر و گزارشهای جالبی از صعودهایش به همراه دارد که می تواند برای کوه نوردان ایرانی جذاب باشد.
از همه علاقمندان کوه نوردی دعوت می نمائیم تا در این نشست و به منظور آشنایی بیشتر با این چهره به یاد ماندنی کوه نوردی انگلستان حضور به هم رسانند.کلمات کلیدی: همایش
 
مدلهای جدید گارمین
یکشنبه ٧ مهر ۱۳۸٧  

حمید شفقی :


این همون چیزیه که مدتها بود منتظرش بودین . گارمین مدلهای جدید جی پی اس خودش رو با قابلیتی فوق العاده به بازار ارائه کرد . خیلی وقتها به این فکر می کردم که چه خوب می شد اگر می تونستیم نقشه های توپوگرافیک رو در دستگاه جی پی اس تعبیه کنیم . قبل از اون بهتره یه توضیحی در مورد نوع نقشه های موجود در دستگاه جی پی اس براتون بدم .

نقشه های موجود در دستگاههای جی پی اس از نوع نقشه های دیجیتال می باشند که عموما توسط شرکتهای سازنده جی پی اس تهیه می شوند . این نقشه ها کاملا شماتیک بوده و هیچ بعدی ندارند . کوچه ها و خیابان ها و مرزها و رودخانه ها همه با خطوطی مشخص می شوند و نقاطی که شما در نقشه وارد کرده اید به صورت شماتیک و با آیکون نمایش داده می شوند . اما برای کسی که دوست دارد به صورت حرفه ای کوهنوردی کند و به قول خودمون دل رو به دریا بزند با اینکه این جی پی اس ها کاملا مسیر رفت و برگشت و سایر موارد را مشخص می کنند اما دید کاملی نسبت به محیط اطراف خود ندارد . ( مگه اینکه واقعا اینکاره باشد )

حالا گارمین با معرفی سری جدید محصولات کوهنوردی خود این مشکل را به طور کامل حل کرده است .
Oregon  و Colorado دو محصولی هستند که با آپشن های مختلف به بازار معرفی شده اند . مدل 400t  هر دوی این دستگاهها مدلهای منحصر بفرد یک دستگاه جی پی اس هستند که می توانند به صورت نامحدود و رویایی در کوهنوردی و فعالیتهای ماجراجویانه تا آخرین نفس همراه صاحبان خود باشند .
خود گارمین چنین می گوید :


" هنگامیکه شما از خود می پرسید شیب کوه روبه رو چطور است این نقشه سه بعدی به کمک شما می آید تا شبیه سازی نقاط اطراف خود را ببینید !!! ( البته گارمین علامت تعجب نذاشته و این علامتها را من گذاشتم )
نکته جالب در مورد این نقشه ها ، آن است که این نقشه ها فقط یک نقشه توپوگرافیک نیستند ، بلکه نقشه های سه بعدی هستند ( چیزی شبیه به Google earth  ) که می توانند به صورت کامل مورد استفاده قرار بگیرند .
Colorado & Oregon à FOR ADVENTURE IN ANY DIRECTION

 

حالا که خبر خوبه رو دادم باید یه خبر بد هم به شما بدم .
نقشه های قابل استفاده در این دستگاهها نقشه های Preload هستند ، یعنی شما باید آنها را خریداری کنید و سپس در دستگاه جی پی اس خود وارد کنید که این نقشه ها در حال حاضر مختص به نقاطی از اروپا و امریکا می باشند . و اما آسیا و ایران ، متاسفانه هنوز نقشه ای اینچنینی در مورد این مناطق بر روی سایت گارمین نیست !! اما به هر حال این یک پیشرفت جالب و فوق العاده است و مطمئنا به زودی نقشه های نقاط مختلف جهان در این سایت قرار می گیرد . نقشه مناطقی که فعلا در پوشش این قضیه هستند را در اینجا ببینید.


 اطلاعات بیشتر در مورد این دو جی پی اس را در اینجا ببینید .

 

 کلمات کلیدی: gps ،کلمات کلیدی: جی پی اس