کلاهه

Never give up on anything.Go over,go under,go around,or go through.But never give up.

کربوهیدرات و تقویت استقامت در طی تمرینات
چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸۸  

بارگیری کربوهیدرات ( carb-loading ) :تقویت استقامت در طی تمرینات با شدت زیاد

شاید در حال تمرین برای ماراتن یا ورزش سه گانه باشید. یا شاید شناگر یا دوچرخه سوار مسافت طولانی باشید. هر ورزشی را که انجام می دهید اگر قصد دارید 90 دقیقه یا بیشتر ورزش با شدت زیاد انجام دهید ، بارگیری کربوهیدرات می تواند کارکرد شما را بهبود بخشد.

 کربوهیدرات ها : سوخت بدن

غذایی که می خورید حاوی کربوهیدرات ها ، پروتئین ها و چربی است. این مواد مغذی کالری های مصرفی بدن برای انرژی را تامین می کنند. هر چند بدن تان به هر سه این مواد نیاز دارد ، کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی بدن تان هستند. کربوهیدرات ها در دانه های غلات ، سبزیجات و بقولات ( انواع لوبیا و نخود ) یافت می شوند. در قند و شکلات ها ، و میوه ها و محصولات لبنی هم یافت می شوند. هر گرم کربوهیدرات حاوی 4 کالری است. بدنتان در طی هضم ، کربوهیدرات ها را به قند تبدیل می کند. قند وارد جریان خون شده و جهت تامین انرژی به تک تک  سلول ها انتقال داده می شود. اما بدن تان ممکن است بلافاصله به همه این قند ها نیاز نداشته باشد. پس قند اضافی را در جگر و ماهیچه ها ذخیره می کند. این قند ذخیره شده گلیکوژن نامیده می شود.

 بارگیری کربوهیدرات : ذخیره انرژی اضافی برای استقامت بیشتر

ماهیچه های تان معمولا تنها مقدار اندکی از گلیکوژن را ذخیره می کنند . معمولا این موضوع مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر شروع به کردید به ورزش با شدت زیاد ، مثلا به هنگام دویدن یا شنا کردن ، و بیشتر از 60 تا 90 دقیقه ادامه دهید ، ماهیچه های تان از گلیکوژن تخلیه می شوند. در نتیجه ، قدرت و کارکرد تان کاهش می یابد.

مبنای بارگیری کربوهیدرات وادار کردن بدن به ذخیره گلیکوژن بیشتر است. قبل از یک مسابقه نیازمند استقامت زیاد جهت حفظ ذخایر گلیکوژن بدن تان ، مقدار ورزش را کم کم کاهش دهید. در همین زمان ، کربوهیدرات های به مراتب بیشتری بخورید. در نتیجه آن ذخایر گلیکوژن در ماهیچه های تان افزایش می یابد ، که این استقامت تان را تقویت می کند.

 کربوهیدرات های اضافی برای ورزشکار معمولی ضروری نیست

بارگیری کربوهیدرات برای همه ورزشکاران لازم نیست. اما اگر می خواهید کارکردتان را در یک مسابقه استقامتی آئروبیک با شدت زیاد افزایش دهید ، بارگیری کربوهیدرات ممکن است به شما کمک کند.

دویدن و شنای با مسافت طولانی ، فوتبال ، مسابقه کانوسواری و سه گانه ها فعالیت های مناسب برای بارگیری کربوهیدرات هستند. دوهای کوتاه تر ، مثل یک مسابقه 5 تا 10 کیلومتری ، وزنه برداری و دوچرخه سواری یا شنای تفریحی برای این کار مناسب نیستند.

 از اصول کلی برای افزایش کارکردتان استفاده کنید

بارگیری کربوهیدرات زمانی بهترین جواب را می دهد که در سرتاسر دوره تمرین تان برنامه غذایی سرشار از کربوهیدرات داشته باشید ، چون در طی این زمان بدن تان یاد می گیرد تا بطور موثرتری از کربوهیدرات ها استفاده کند. هدف تان برنامه غذایی روزانه حاوی حدود 3 گرم کربوهیدرات برای هر پوند وزن  بدن تان باشد.

محققان در حال مطالعه بهترین روش برای افزایش ذخایر گلیکوژن در ماهیچه های ورزشکاران استقامتی هستند. برای مثال ، مطالعه ای که اخیرا انجام شد می گوید که یک روز بارگیری کربوهیدرات وقتی ورزشی در آن روز انجام نشود ، می تواند به اندازه سه روز بارگیری کربوهیدرات ( با انجام ورزش ) موثر باشد.

اما تا زمانی که محققان بهترین روش افزایش ذخایر گلیکوژن را پیدا کنند ، دستورالعمل های زیر را برای افزایش استقامت تان مد نظر قرار بدهید. در طی هفته قبل از مسابقه :

- تمرین را کاهش دهید. برای جلوگیری از تخلیه ذخایر گلیکوژن در عضلات تان ، میزان ورزش را به نصف کاهش دهید. برای مثال اگر به طور معمول 50 مایل در هفته می دوید ، در هفته قبل از یک ماراتون ،  بیش از 25 مایل ندوید. اما ورزش را به ناگهان قطع نکنید. میزان ورزش را در طی هفته بتدریج کم کنید تا از سفتی عضلات پیشگیری شود. سپس یک یا دو روز قبل از مسابقه به طور کامل استراحت کنید.

- کربوهیدرات بخورید. مقدار کربوهیدرات ها ، نظیر پاستاهای ( انواع ماکارونی ها ) تهیه شده از غلات کامل و نان ها ، در برنامه غذایی تان را افزایش دهید بطوریکه 60 تا 70 درصد کالری های مصرفی تان را تشکیل دهد. از غذاهای پرچرب به نفع غذاهای پرکربوهیدرات بکاهید. یعنی چربی ها باید حدود 15 تا 20 درصد برنامه غذایی تان را تشکیل دهد ، و 10 تا 15 درصد کالری های روزانه تان باید از پروتئین بدست آید.

به عنوان یک قاعده کلی ، این بدین معنی است که شما باید روزانه 4 تا 5/4 گرم کربوهیدرات به ازا هر پوند وزن تان مصرف کنید. برای مثال ، اگر مردی با وزن 170 پوند هستید ، روزانه 680 تا 765 گرم کربوهیدرات در طی هفته قبل از مسابقه با شدت زیاد مصرف کنید. این حدود 3000 کالری در روز از تنها کربوهیدرات هاست.

حتی اگر با کربوهیدرات ها بارگیری کرده اید ، هنوز هم نیاز دارید که هنگام ورزش آنها را دم دست داشته باشید تا سطوح قند خون تان حفظ شود. به هنگام ورزش در هر 15 دقیقه 5 تا 8 اونس نوشابه ورزشی کربوهیدرات دار را امتحان کنید ؛ اگر هوای بیرون گرم باشد بیشتر بنوشید.

 آگاهی از ایرادهای بالقوه

افزایش مقدار کربوهیدرات هایی که می خورید می تواند برخی اثرات جانبی را به همراه داشته باشد. که شامل موارد زیر است :

- افزایش وزن. افزایش وزن به هنگام بارگیری کربوهیدرات آسان می شود چون کربوهیدرات ها کمک می کنند   بدن آب اضافی ذخیره کند.  اگر آن را بطور مناسبی انجام می دهید ، مصرف 2 تا 4 پوند را پیش بینی کنید.

- ناراحتی هاضمه. ممکن است لازم باشد یک یا دو روز از قبل از مسابقه از برخی غذاهای با فیبر بالا بسته به تحمل شخصی تان اجتناب یا آنها را محدود کنید. لوبیاها ، سبوس و بروکلی می توانند در زمانی که در حال بارگیری هستید سبب گرفتگی عضلات بر اثر تجمع گاز ، نفخ و شل شدن مدفوع شوند.

- تغییرات قند خون . در صورت ابتلا به دیابت بارگیری کربوهیدرات می تواند بر سطوح قند خون تان اثر بگذارد. به این خاطر قبل از شروع با یک پزشک یا تغذیه دان در مورد کنترل قند خون صحبت کنید.

رسیدن به اهداف

اگر بارگیری کربوهیدرات به طور مناسبی انجام شود می تواند روشی موثر برای رسیدن به آن حدی باشد که برای رقابت نیاز دارید. اگر در مورد نیاز های ویژه کربوهیدرات خود مطمئن نیستید ، با یک پزشک یا تغذیه دان که در طب ورزش تخصص دارد مشورت کنید. این افراد می توانند خط و مشی را برای بارگیری کربوهیدرات که مبتنی بر وضعیت منحصر بفرد شماست طراحی کنند.


منبع : www.mayoclinic.con
مترجم : فریدون شیرمحمدلی


کلمات کلیدی: تغذیه
 
منابع خطاها در GPS و روش حذف آنها
یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸۸  

پرونده:ConstellationGPS.gif

 

1)ماهواره:

که شامل خطای مداری وخطای ساعت ماهواره میباشد.

1-1 خطای مداری : ناشی از مدل سازی ناقص دینامیک ماهواره در فضا  می باشد. دقت مداری حاصل از اطلاعات مداری غیر دقیق درحالت غیر  فعال بودن S/A , +/-20 متر با استفاده از اطلاعات مداری دقیق در حدود5+/- متر میباشد.

□ نحوه برخورد با این بایاس : 1- ساده ترین روش نادیده گرفتن خطاست.که در بسیاری از کاربردهای کینماتیک استفاده میشود.2- با انجام روشهای تفاضلی اثرات بایاس مداری میتواند به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یابد.چنانچه خطای موقعیت ماهواره را 20+/- متر فرض کنیم خطای تعیین موقعیت تفاضلی 1PPm خواهد بود.3- استفاده از مدارات محاسباتی یا Pricise  Eph .

 1-2 خطای ساعت ماهواره:

 ناشی از اختلاف زمان ساعت ماهواره نسبت به زمان GPS است. ماهواره های GPS حامل ساعت های ا تمی روبیدیوم و سزیوم هستند که معمولا باعث حفظ هم زمانی زمان GPS با دقت خوب می شوند. درحالت فعال نبودن خطای S/A میزان بایاس ساعت ماهواره در حد زیر 1    میکرو ثانیه یا معادل با 300 متر میباشد.

□ نحوه برخورد با این بایاس: 1- نادیده گرفتن این خطا در کاربرد هایکم دقت 2- استفاده از ضرایب چند جمله ای درجه 2 موجود در پیغام ناوبری, که در این حالت دقت به حد 20 نانو ثانیه میرسد.

 

2)گیرنده:

 2-1 خطای چند مسیری یا multi path : عبارت است از دریافت یگنالهای GPS توسط گیرنده از یک مسیر غیر مستقیم به واسطه انعکاس سیگنال از روی اشیاء وسطوح معکس کننده اطراف آ نتن. C/A حداکثر 293 متر, برای که P حد اکثر3/29 متر برای فاز موج حامل L1 5 سانتی متر موج L2 کمتر از 5 سانتی متر می باشد. این اثر در مکان هایی که موانع انعکاس دهنده مانند ساختمان ها به وفور یافت میشوند قابل توجه است.

□ نحوه برخورد با این بایاس: 1- انتخاب مکان مناسب2- انتخاب نوع آنتن 3- انتخاب مناسب زاویه ((cut angle

2-2  نویز: noise نویزهای تصادفی نویزهایی هستند که منبع    مشخص  ندارند و تحت فرمول خاصی بدست نمی آید و قابل پیش بینی نیستند.این نویزها دارای خواص وﯿﮊه ای هستند مقدار خط بر روی یکی ازمهمترین آنها این است که تابع اوتوکورولیشن این کمیتها صفر است.

که 3-1 متر وبر روی فاز 10-3 میلیمتر است.

□ نحوه برخورد با این بایاس: روشهای تفاضلی.

2-3 خطای ساعت گیرنده: عبارت است از اختلاف زمانی بین ساعتگیرنده زمان GPS  قبل از شروع هر پروﮊه نقشه برداری با GPS،گیرنده، با  GPS هماهنگ میشود اما این هم زمانی تا کسری از یکمیلی ثانیه امکان پذیر است و مقدار باقی مانده بایاس ساعت گیرنده

را تشکیل می دهد.

□ نحوه برخورد با این بایاس: 1- نادیده گرفتن خطا در کاربردهای کم دقت. 2- بر آورد نمودن آن به عنوان یکی از پارامتر های مجهول در تعیین موقعیت مطلق. 3- استفاده از روش های تفاضلی بین ماهواره ها

4- استفاده از یک چند جمله ای مشابه با چند جمله ای که برای بایاس

ساعت ماهواره ارسال میشود.

 

3 ) خطای اتمفسر:

 3-1 تاخیر یونسفری : یونسفرلایه ای از جو است که به طور تقریتی در ارتفاع50 تا 1000 کیلومتری بالای سطح زمین قرار دارد. لایه یونسفرحاوی الکترون های آزاد است . که بر روی انتشارامواج  الکترو مغناطیسی تاثیر میگذارد. بنابر این سیگنالهای GPS  در حین

عبور از این لایه دچار ضایعه میشوند. به علت تغییر ضریب انکسارمحیط, مشاهدات شبه فاصله و فاز موج حامل به ترتیب دارای سرعتهایکمتر و بیشتر از سرعت نور در خلا میشود.

□ نحوه برخورد با این بایاس: 1- استفاده از مدل ریاضی که این مدلبه 8 ضریب که از فایل ناوبری ماهواره ارسال می گردد وابسته است.این مدل حد اکثر 50% خطای یونسفر را از بین میبرد. مدلی جهانیاست ودر خیلی از کاربرد ها استفاده میشود. 2- روش دو فرکانسه:دراین روش به کمک فرمول ساده ای با داشتن تفاوت 2 طول و نیز تاخیر زمانی ویک ضریب که نسبت طول موج 2 فرکانس میباشد عملاخطای یونسفر تا حد 95 % حذف میگردد.

 3-2 تروپسفر:

 به بخشی از جو اطلاق میشود که از سطح بالای سطح زمین  تا ارتفاع تقریبی 50  کیلومتر قرار دارد. انتشار سیگنال GPS درترپسفر مستقل از فرکانس است و تاخیر ترپسفری روی هر دو موج

حامل وروی فاز وکد تاثیر یکسانی دارد. انکسار در محیط تروپوسفر رامیتوان به دو بخش خشک و تر تقسیم نمود. مولفه خشک تقریبا90 %کلخطای ناشی ازانکسار ترپسفری را تشکیل میدهدومیتواند با اندازه گیری ودر دسترس بودن داده ها اتمفسری با دقت1/0% برآورد شود.مولفه تر انکسار ترپسفری بستگی به شرایط جوی در طول مسیر سیگنال دارد. میزان خطای ترپسفر در زینت 3/2 متر و در10 درجه  بالای افق 30 متر است.

 □ نحوه برخورد با این بایاس: 1- نادیده گرفتن این خطا 2- استفاده از روشهای تفاضلی در مشاهدات تفاضلی بین گیرنده اختلاف اثر  ترپسفر دو انتهای خط مبنا مهم میباشد. گاهی فرض میشود که

 اثرات ترپوسفر در دو انتهای خط مبنا یکسان است وبا روشهای تفاضلی این اثر میتواند حذف یا به میزان زیادی کاهش یاید. این فرض درباره خط مبناهای کوتاه با ارتفاع های تقریبا یکسان که شرایط

 جوی در دو انتهای آن تقریبا یکسان است معتبر میباشد.3- استفاده از مدل های انکسار: یکی مدلهای محلی انکسار و دیگری مدلهای جهانی انکسار.

4)خطای cycle slip:

جهش فاز یا  cycle slip اکثرا در نتیجه وجود موانع بین گیرنده ها و ماهواره بوجودمی آید و به طورکلی وقتی ارتباط بین گیرنده و ماهواره قطع شود,اندازه گیری هم انجام نشده, لذا در اندازه گیری فاز موج حامل, عدد ابهام فاز از دست خواهد رفت. پس از گذشت مدتی که سیگنال ماهواره مجددا توسط گیرنده دریافت شود,اندازه گیری فاز نیز خواهد شد ودر این حالت مقدار ابهام فاز مانند شروع اندازه گیری مجهول است و باید تعیین گردد.

علل قطع ارتباط و بروز جهش فاز:

- وجود مانع بین گیرنده و ماهواره

- شتاب ناگهانی گیرنده

- خرابی نرم افزار

علاوه بر قطع ارتباط, گاهی اختلالات یونسفریکی, پدیده چند مسیری, تداخل سیگنال ماهواره با سگنال های دیگر و خطا های ماهواره و گیرنده باعث ایجاد جهش در فاز و اندزه گیریهای غلط میشوند. لازم به ذکر است که آنچه به عنوان خطای cycle slip در نظر گرفته میشود, جهش فاز ناشی از قطع ارتباط گیرنده با ماهواره است.

روشهای کشف و حذف این اثر:

روشها بستگی به مد اندازه گیری دارد وعبارتند از:

1- برازش یک چند جمله ای پیوسته برای داده های فاز هر ماهواره جهت مدله نمودن آنها.

2- استفاده از مشاهدات تفاضلی سه گانه: در این روش از روی اختلف معادلات تفاضلی دوگانه مشاهده شده و انداره گیری شده در دو اپک میتوان بوجود cycle slip پی برد.

روشهای مقابله یا کاهش این اثر:

- ساده ترین روش جهت مقابله با این اثرات, انتخاب دقیق و محتاطانه نوع آنتن و محل استقرار آن است.

- روش دیگری عموما در حالت کینماتیک و در صورت استفاده از گیرندههای دو فرکانسه مورد استفاده قرا ر میگیرد. در این روش به داده های دو موج حامل

L1 و L2 نیاز میباشد. لذا این روش مختص گینده های کد p یا code less میباشد.

براساس این روش در یک فاصله زمانی کوتاه, اختلاف L1 و L2 را محاسبه میکنیم.

این اختلاف فاز عموما مقدار کوچکی خواهد بود که اگر خلاف این امر ملاحظه شود

بیانگر وجود cycle slip در مشاهدات خواهید بود این روش درمد استاتیک نیز استفاده میشود.

    

جابجایی مرکز آنتن :

 -مرکز فاز آنتن نقطه ای است که اندازه گیری سیگنالهای رادیویی به آن منصوب میشود و عموما با مرکز فیزیکی آن منطبق نیست . در آنتنها دو اثر باید مد نظر قرار گیرند: آفست مرکز فاز و تغییرات مرکز فاز . دقت یک آنتن به تغیرات مرکز فاز آن مرتبط میباشد نه به آفست مرکز فار آنتن. چرا که ثابت افست میتواند به آسانی تعیین شود اما مدله نمودن مرکز فاز آنتن کار دشواری است.

و در نهایت:

بایاس ابهام فاز:

اندازه گیری فاز موج حامل ما را به دقت بالاتری در تعیین موقعیت نسبت به اندازه –گیری تاخیر میرساند. اما مشکل عمده در اندازه گیری فاز موج حامل مسئله ابهام فاز میباشد.

میزان بایاس: مضرب صحیحی از طول موج:

حدود 20 cm برای گیرنده های cod correlation

حدود 10 cm برای گیرنده های SQUARING

مقدار ابهام فاز در طول ارتباط ماهواره با گیرنده ثابت می ماند و به محض ارتباط نیز تغییر خواهد نمود.

روشهای برخورد با این بایاس :

1- بر آورد N به صورت عدد حقیقی:

- یا N را به همان صورت حقیقی رها میکنیم که در این حالت sop هاهذلولی میشوند و با کاهش دقت روبروهستیم.

- نزدیک ترین عدد صحیح به N راانتخاب نموده و N را فیکس نماییم که انتخاب این عدد صحیح کار مشکلی است .

2- استفاده از wide laning:

با استفاده از روش ترکیب فاز wide laning یافتن N صحیح وحل فاز آسانتر امکان پذیر میباشد اما دراین روش نویز حاصله حدود 6 برابر نویز اولیه است. بنابراین از این روش جهت ابهام فاز در مواردی که اثر نویز کم میباشد, استفاده میگردد.

3- ترکیب اندازه گیری های کد و موج حامل :

با ترکیب مشاهدات کد و موج حامل انجام پذیر است. برای این روش نیاز به گیرنده هایی با سطح نویز کم دراندازه گیری کم میباشد که  تنها گیرنده های کد  pاین قابلیت را دارند. لذا عملا امکان استفاده از این روش برای گیرنده های civil  که اجازه اندازه گیری کد p را ندارند نمیباشند.

4- استفاده از روش تفاضلی بین اپکها:

با استفاده ازاین روش, مجهول ابهام فاز از معادله حذف میشود اما به علت آنکه sop ها دراین روش هذلولی میشوند, لذا دقت و استحکام خوبی ندارند .

5- جابجایی آنتنها : این روش و در روش بعدی جهت تعیین ابهام فاز اولیه در روشهای کنیماتیک و شبه کنیماتیک به کار میرود. در روش جابجایی آنتنها, دو گیرنده به فاصله نزدیک به هم (حدود 10 متر) مستقر شده و اندازه گیریهای فاز موج حامل توسط آنها صورت میگیرد. بعد از حدود چند ثانیه بدون قطع ارتباط گیرنده ها با ماهواره ها جای گیرنده ها با هم تعویض میشوند ودوباره اندازه گیری فاز موج حامل توسط آنها به مدت چند ثانیه صورت میگیرد. با جمع نمودن هر معادله مشاهده بدست آمد. عدد ابهام فاز بدست می آید .

6- روش طول باز معلوم:

در این روش دو گیرنده روی طول باز کوتاهی که موقعیت دو انتهای آن معلوم است, مستقر میشوند. و اندازه گیریهایی فاز موج حامل به مدت چند دقیقه روی آنها انجام میشود. با توجه به این که فاصله دو گیرنده از هم کم میباشد , به این ترتیب با رد یابی n ماهواره, (1 - n ) مجهول ابهام فاز محاسبه میشود.

7-  روش طول باز نامعلوم:  این روش مشابه روش پیش است منتها در این روش موقعیت یکی از ایستگاهها نا معلوم بوده و مدت مشاهده نیز در این روش طولانی تر(حدود 10 تا30 دقیقه) است.

با حل کمترین مربعات , مجهولات شامل 3 اختلاف وn-1 مجهول ابهامفاز در صورت ردیابی n  ماهواره با این روش قابل حصول است.

به منظور تعیین موقعیت به کمک اندازه گیری فاصله بین گیرنده و ماهواره, موقعیت ماهواره باید معلوم باشد. برای آنکه موقعیت به صورت آنی و در لحظه امکان پذیر باشد اطلاعاتی راجع به ماهواره, وضعیت سلامت ماهواره و برخی داده های تعصیصاتی توسط ماهواره ارسال گردد که این اطلاعات همان طور که در قبل ذکر شد بر روی هر دو سیگنال L1 , L2 مدوله میشوند.

در طراحی, اولین مرحله انتخاب مناسب محل ایستگاه می باشد.

 

 منبع :ویکیپدیا


کلمات کلیدی: جی پی اس ،کلمات کلیدی: gps ،کلمات کلیدی: مکان یاب
 
فواید دویدن
پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸  


آیا دویدن را تازه شروع کرده اید؟ در اینجا ده دلیل می آوریم که دویدن چقدر عالی است .

1)      کاهش وزن – از نظر سوزاندن کالری در دقیقه ، دویدن پس از اسکی استقامتی در جایگاه دوم قرار می گیرد. چون نمی توانید به این زودی ها برای رفتن به مغازه ها اسکی کنید پس دویدن بهترین روش آب کردن چربی بدن است. اگر تلاش می کنید جلوی اشتهای بی حد و حصر خود را بگیرید خبر خوش این است که دویدن اشتهای شما را کم می کند.

2)      کاهش فرآیند پیری – فرآیند طبیعی از دست دادن ماهیچه ها   و استخوان ها  به هنگام پیری را می توان با دویدن منظم آهسته کرد. با دویدن منظم ماهیچه ها و استخوان ها سالم تر و قوی تر می شوند. این بدین معنی است  که می توانید  اثرات پوکی استخوان را به تاخیر بیاندازید یا از آن اجتناب کنید.

4)      فشار خون پایین تر – به هنگام دویدن شریان ها بیشتر منبسط می شوند ، در واقع همزمان آنها هم ورزش می کنند. با حفظ انعطاف پذیری شریان ها به این شیوه اطمینان حاصل می شود که فشار خون هم پایین تر می آید.

5)      ریه های سالم تر – با کشیدن نفس عمیق هنگام دویدن ، ریه ها وادار می شوند از بیشتر پتانسیل شان ، تا 50 % بافت ریه که معمولا از آن استفاده نمی کنند ، استفاده کنند. در صورتیکه سیگاری هستید یکی از فواید دو آرام می تواند بازیابی نسبت زیادی از پتانسیل ریه هایتان باشد.

6)      تقویت مغز – دونده های منظم مهارت های ذهنی بسیار بهتری را در هنگام پیری در مقایسه با افراد با فعالیت کمتر دارند. همچنین نشان داده شده است که تنها 25 دقیقه ورزش آئروبیک ( هوازی ) خلاقیت را افزایش می دهد.

7)      بهبود روحیه – در این مورد شکی نیست . یکی از فواید مهم دویدن احساس بسیار خوبی است که با دور شدن از استرس ها و فشار های روحی روزمره بدست می آورید. چه دویدن در داخل جنگل باشد ، در خیابان یا بر روی ترد میل ، وقتی اندروفین ها شروع به جریان یافتن در بدن تان می کنند همه چیز به نظر قابل کنترل می رسند. سایت بی بی سی مقاله بسیار خوبی را در مورد نحوه استفاده رومیک سولیوان از دویدن برای مبارزه با افسردگی منتشر کرده است.

8)      دستگاه قلبی عروقی قوی تر – وقتی به طور منظم ورزش می کنید قلب و ریه ها قوی تر و کارآمدتر می شوند.

9)      کلسترول پایین تر – دویدن سطوح HDL ( نوع خوب کلسترول ) را در بدن افزایش و در عین حال LDL ( نوع بد) را کاهش می دهد . این کار می تواند احتمال بروز سکته قلبی مغزی یا سکته قلبی را کاهش دهد.

10)  پیوستن به جامعه ! – هزاران نفر در سرتاسر کشور می دوند و می توانید به آنها بپیوندید . تعداد زیادی باشگاه ها و انجمن ها هستند که می توانید در آنها عضو شوید و دوستان جدید و علاقمندی پیدا کنید که شما را در رسیدن به اهداف تان حمایت خواهند کرد.

امیدواریم این دلایل به اندازه کافی قانع کننده باشند که انگیزه لازم را در شما ایجاد کنند تا بیرون بروید و برخی از فواید سلامتی دویدن را برای خودتان تجربه کنید.


منبع : http://www.therunningbug.co.uk/default.aspx
مترجم : فریدون شیرمحمدلی


کلمات کلیدی: دویدن