کلاهه

Never give up on anything.Go over,go under,go around,or go through.But never give up.

خط الراس راستوند؛قله مالاگا
چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸  


قله مالاگا به ارتفاع 3250 متر در 35 کیلومتری اراک واقع می باشد.  این قله  از  پیش کوه های  زاگرس  به نام راستوند که از پلیس راه توره آغاز شده وبه شازند ختم می شود می باشند. از ویژگیهای این منطقه وجود تنوع پوشش گیاهی و حیات وحش متنوع و زیبایی است.در مسیر این رشته کوه 80 چاه در سال 58-57 توسط یک تیم تحقیقی شناسایی شده  که از 20 تا 180 متر می باشند. راه های صعود این قله متنوع می باشد ولی بهترین مسیر صعود از دوراهی بروجرد (پلیس راه توره ) به سمت روستای نهرمیان و روستای مروارید دره می باشد. مسیر دیگری مورد استفاده قرار می گیرد از سمت روستای حصار می باشد که این مسیر نسبت به قبلی طولانی تر ولی در فصل بهار بسیار زیبا می باشد.از دیگر قله های مهم منطقه شازند می توان به قله شهباز اشاره کرد.

با توجه به ویژگی هایی که این خط الراس داشت،به عنوان یکی از سری برنامه های آمادگی خط الراس اشترانکوه از طرف مهدی انتخاب شده بود.دوستان یک روز قبل از این برای جهت شناسایی و بارگذاری به قله پیارو کمندان رفته بودند و قرار بر این بود که روز برنامه من به تیم ملحق شوم.جهت آمادگی بیشتر و برای اینکه از بچه ها عقب نباشم و تمرینی هم داشته باشم ، با خودم قرار گذاشتم که عصر پنجشنبه برم دارآباد و با ماشین های شب رو بروجرد خودم را صبح جمعه به  پلیس راه توره برسونم.صعود دارآباد 2:30 و برگشت هم 2 ساعت طول کشید. 8:30 قهوه خانه قیدی بودم ،چایی خوردم و استراحتی و یک نیمرو .تا ساعت 12 ،زمان حرکت اتوبوس کار خاصی نداشتم.دو ساعتی بی خانمان بودن رو در ترمینال بیهقی تجربه کردم،مخصوصا زمانی که کوله ام رو زیر سرم گذاشته بودم و چرتی زدم.6 صبح پلیس راه پیاده شدم .بچه ها شب را در ساختمان هلال احمر خوابیده بودند.بعد از صبحانه دوستان هلال احمری مارا به روستای مروارید دره رسانیدند.از روستا به سمت شرق حرکت کردیم تا به گردنه و سپس یال زیر قله رسیدیم.2:30 قله صعود شد.امتداد خط الراس از قله در جهت سمال غربی-جنوب شرقی است و سنگ ها تشکیل دهنده آهکی و در بیشتر جا از نوع دلمیت است.بیشتر خط الراس بصورت دست به سنگ صعود می شود و گیره های خوبی دارد.صعود آن در زمستان می تواند فنی و جذاب باشد.در هنگام برگشت چند بوته گل لاله واژگون دیدیم که تصور نمی کردیم در این منطقه رشد کند.ساعت 6 عصر بعد از 11 ساعت این خط الراس 15.5 کیلومتری به پایان رسید و این چشمه ازنا در پای خط الراس بود که خستگی و تشنگی ما را برطرف کرد.


خط الراس راستوند؛ مالاگا

* فایل GPS مسیر را می توانید از اینجا دانلود کنید.

* دستگاه GPS از نوع گارمین etrex Vista و بیضوی مبنا Map Datum= WGS84


پی نوشت:
* عکسها از مهدی فرهادی.
*با تشکر از دکتر بیاتانی جهت اطلاعات منطقه.


کلمات کلیدی: خط الراس ،کلمات کلیدی: خط الراس راستوند ،کلمات کلیدی: قله مالاگا
 
کول جنون
شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۸  

 

 تیغه کول جنون از فراز قله شاه تخت

برنامه کول جنون ، از جمله برنامه های آمادگی بود که مهدی برای اجرای خط الراس اشترانکوه بود در نظر داشت و خوب با توجه به نوع مسیر و سختی آن می توانست محک خوبی باشد.این برنامه در نیمه دوم اربیهشت ماه اجرا شد و قراربود با اجرای چند برنامه مشابه دیگر پیمایش خط الراس درتعطیلات خرداد ماه اجرا گردد.کول جنون که با آن کول همایلون هم گفته می شود آخرین قله خط الراس 55 کیلومتری اشترانکوه است .کلمه کول در زبان محلی به معنی خانه است و کول جنون به معنی خانه جن یا جنیان نامیده می شود.در واقع بخاطر سنگ صدا های وحشتناکی که حاصل از ریزش سنگ در کوه بوده است مردم این نام را برآن نهاده اند.از روستای کمندان که پای صعود است با حرکت به سمت غرب در امتداد رودخانه اصلی و طی مسافت 8.7 کیلومتر به پناهگاه مرحوم سلیمانی که در ارتفاع 3000 متری قرار دارد می رسید که قسمت زیر پناهگاه در زمستان کاملا بهمنی است.برای رسیدن به زیر تیغه باید یک تراورس بر روی یخچال داشته باشید که در اصل پیشانی یخچال چال سیاه است که در زیر قله کول جنون و شاه تخت ها واقع گردیده است.خط الراس اشترانکوه از نوعی سنگ های آهکی تشکیل شده است که در علم زمین شناسی به آن دولومیت می گویند .این سنگ ها بسیاز تیز و برنده هستند و معمولا گیره های خوب برای صعود دارند حتی بعضی جاها برای اینکه کمی اصطکاک آن کم بشه بهتره بهشه پودر بزنیم.تیغه کول جنون ابهت و عظمت خاصی داره که در نگاه اول بد جوره آدم رو می ترسونه ولی وقتی در گیر می شوی چندادن سخت نیست.این تیغه حدودا 1.3 کسیومتر است و از پای آن تا قله 460 متر ارتفاع می گبرد و فقط در یک قسمت تیغه یک دولفر 5 متری است که کراکس مسیر می باشد آن هم بخاطر این که کاملا در فضا قرار گرفته و حدود 300 متر زیر آن خالیست و بهتر است کاملا با حمایت صعود شود.ارتفاع قله 3933 متر است.در برگشت مجبور هستید از برفچال پشت قله فرد بیایید که دارای شیبی تقریبا برابر با 35-45 درجه است.بهتر است با استفاده از یک کارگاه گلابی فرود بروید تا اینکه بخواهید این مسافت یک کیلومتری را با تکنیک های کار با کلنگ مثلا سخمه کردن فرود بیایید.البته این را زمانی بهش رسیدیم که چندین بار در هنگام سخمه کردن مجبور به ترمز کردن شدیم و در یک بار هم آچنان درنالین خونم به شدت بالا رفت و ... !!!چون زیر پام  یک 200 متر خالی بود.بعد از فرد به یک سنگ بزرگ که شکل انگشت شصت است می رسید که به آن انگشت خدا گفته می شود.از آنجا کمی دست به سنگ فرود می رویدتا به یخچال برسید.اینبار دیگه اشتباه قبلی را تکرار نکردیم و با جاگذاشتن یک بلوک یک طول طناب فرو رفتیم تا تقریبا شیب یخچال کم شد و به کف یخچال رسیدیم.برنامه هیجان و جذابیت خاصی دارد ولی هیچگاه رعایت اصول ایمنی را نبایدفراموش کرد.پروفیل مسیر صعود قله کول جنون از پناهگاه

 

* فایل GPS مسیر را می توانید از اینجا دانلود کنید.

* آشنایی با خط الراس اشترانکوه


کلمات کلیدی: خط الراس اشترانکوه ،کلمات کلیدی: کول جنون
 
حال همه ما خوب است،ولی ...
پنجشنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸۸  

 

 

گرگها خوب بدانند در این ایل غریب
گر پدر مرد، تفنگ پدری هست هنوز
گرچه مردان قبیله همگی کشته شدند

توی گهواره چوبی پسری هست هنوز
آب اگر نیست نترسید، که در قافله مان
دل دریایی و چشمان تری هست هنوز

 

 

 

 

پ.ن 1:حال همه ما خوب است ،ولی تو باور مکن

پ.ن 2:شعر،زهرا رهنورد


 
چگونه از GPS (مکان یاب) گوشی خود به صورت رایگان بهره ببریم ؟!
یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸  

اگر شما هم یک گوشی مجهز به سیستم GPS یا مکان یاب با سیستم عامل سیمبیان دارید و هنوز از GPS گوشی خود استفاده نمی کنید این پست به شما کمک می کند که سیستم مکان یاب موبایل خود را راه اندازی و از آن به صورت کاملا رایگان استفاده کنید.سیستمی که خیلی ها هنوز طریقه استفاده از آن را نمی دانند !

به طور کلی محبوب ترین نرم افزارهای مکان یاب SmartCom GPS و Garmin هستند . این دو نرم افزار به خوبی در ایران جواب داده و مکان شما را به صورت دقیق روی نقشه , پس از اتصال به ماهواره های مکان یاب , مشخص می کنند. نرم افزار اول که در این پست به شرح آن خواهیم پرداخت مکان شما را روی یک نقشه که به صورت عکس و کالیبره شده در آن قرار داده اید نشان می دهد . در حقیقت عموما نقشه های این برنامه به صورت , نقشه هایی هست که در بازار مشاهده می کنید اما با این تفاوت که مکان شما دقیقا روی این نقشه نشان داده می شود. البته برای تعدادی از شهرها نقشه ماهواره ای نیز تهیه شده که شما می توانید به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت مکان فعلی خود را از طریق ماهواره مشاهده کنید . نرم افزار دوم یعنی Garmin نقشه هایی به صورت سه بعدی دارد و البته فعلا فقط شهرهای بزرگ نظیر تهران , شیراز , مشهد و … در این نرم افزار به صورت کامل ساپورت می شوند و برای شهرهای دیگر فقط نقشه راه های اصلی ساپورت می شود. اما ویژگی مهم این نرم افزار امکان نشان دادن نزدیک ترین مسیر به مقصد هست . این امکان فعلا فقط برای شهر تهران میسر هست , بدین صورت که برای مثال شما در نارمک ساکن هستید و می خواهید به میدان راه آهن بروید , کافی است اسم مقصد خود را در برنامه تایپ  کرده تا این برنامه مسیر مورد نظر را روی نقشه برایتان مشخص و حتی به صورت صوتی لحظه به لحظه شما را راهنمایی کند. این نرم افزار را در روزهای آینده خدمتتان معرفی خواهیم کرد.

اما می رسیم به آموزش و راه اندازی نصب نرم افزار مکان یاب SmartCom GPS :

در ابتدا نرم افزار SmartCom 1.56 را از اینجا دانلود کرده و روی گوشی خود نصب نمایید . اگر در حین نصب روی گوشیتان در ابتدا با ارور مواجه شدید نرم افزار را ساین کنید . البته با توجه به دست کاری های صورت گرفته روی نرم افزار برای خیلی از گوشی ها به صورت ساین نشده نیز , بدون مشکل , اجرا می شود . بعد از نصب نرم افزار به روی گوشی , موبایل خود را به کامپیوتر وصل کرده و به مسیر زیر بروید :

C:\data\smartgpscon\maps
E:\data\smartgpscon\maps

در صورتی که نرم افزار را روی مموری داخلی گوشی نصب کرده اید به مسیر اول و در صورتی که روی مموری کارت گوشی نصب کرده اید به مسیر دوم بروید. این فولدر در حقیقت مکانی است که شما نقشه های خود را باید در آن بریزید . نقشه های نرم افزار SmartCom عموما دو فایل هم نام با پسوندهای map و Ogf2 می باشد که باید در مسیر گفته شده ریخته شود . بعد از اینکه فایل های نقشه را در مسیر گفته شده ریختنید اکنون اگر در مکانی باشید که نقشه آن در گوشی شما باشد مختصات آن مکان دقیقا روی نقشه نشان داده می شود.  ضمنا اطلاعاتی نظیر , ارتفاع از سطح دریا , مختصات فعلی , سرعت شما , میزان پیمایش و … نیز نشان داده می شود. ضمنا این نرم افزار امکانات جانبی و مکان یابی فراوانی دارد که با یک گشت کوچک در منوهای آن متوجه این امر خواهید شد .

نقشه شهرهای مختلف که معمولا طرفداران بیشتری دارند را در بخش زیر قرار داده ام و می توانید هر کدام را که خواستید دانلود و در مسیر گفته شده بریزید و از آن استفاده کتید. در صورتی که نقشه یک شهر خاص را می خواستید می توانید در بخش نظرات مطرح تا در صورت موجود بودن در سطح نت آن را برای استفاده قرار دهم . ضمنا تمامی این فرآیندها به صورت آفلاین انجام می شود و کلا این نرم افزاری کاری به GPRS شما و اینترنت ندارد وکاملا سیستم مکان یابی رایگان می باشد.

نقشه تهران ( کاملترین نقشه موجود از شهر تهران ) 

 

نقشه ایران با حجم ۲/۸۵

نقشه کامل ایران با حجم ۱۶/۲

نقشه دقیق ایران (از نظر دقت کالیبره شدن) با حجم ۱/۷۹

نقشه اراک با حجم ۲/۸

نقشه ارومیه با حجم ۲/۳۸

نقشه اصفهان با حجم ۲/۱۹

نقشه ماهواره ای اصفهان (گوگلی) با حجم ۴۶/۶

http://rapidshare.com/files/11312106…aare.part1.rar
http://rapidshare.com/files/11312216…aare.part2.rar

نقشه تبریز با کیفیت عالی با حجم ۲۴/۳

نقشه تهران با حجم ۳/۳۵

نقشه دقیق و با کیفیت تهران با حجم ۴۸/۴

http://rapidshare.com/files/158744010/tehran.part1.rar
http://rapidshare.com/files/158745190/tehran.part2.rar
http://rapidshare.com/files/158746657/tehran.part3.rar
http://rapidshare.com/files/158747793/tehran.part4.rar

نقشه ساری با حجم ۲/۱

نقشه شیراز با حجم ۲/۵۲

نقشه دقیق کالیبره شیراز با جزییات کم با حجم۲/۰

نقشه قزوین با حجم ۲/۰۴

نقشه قشم با حجم ۰/۷۶

نقشه قم با حجم ۲/۱۷

نقشه کرج با حجم ۴/۸۳

نقشه گنبد کاووس با حجم ۱/۹۳

نقشه مشهد با حجم ۲/۶۳

نقشه حرم امام رضا با حجم ۰/۴۶

نقشه آبعلی و امامزاده هاشم در جاده هراز با حجم ۲/۷۳

نقشه شهر کیش با حجم۳/۶۰ 

نقشه بوشهر با حجم ۳/۴۲ 

نقشه همدان با حجم ۲/۳۹

نقشه یزد با حجم ۳۱/۴۶ 

نقشه گوگلی اهواز با حجم۱۸/۸۳

نقشه کرمان با حجم ۶/۱۹

نقشه زاهدان با حجم ۴/۲۴

نقشه بندر عباس:

نقشه شیراز: با کالیبره خیلی دقیق و نقشه کاملتر ( نزدیک صنایع و معالی آباد ) 

نقشه تبریز: با کالیبره ۳۰ نقطه ای-کشاورزیکلمات کلیدی: جی پی اس ،کلمات کلیدی: gps ،کلمات کلیدی: مکان یاب
 
نوستالژی
شنبه ٢ خرداد ۱۳۸۸  

 

یکی از بهترین لحظه های نوستالژی من.

 

عکس:دره گوینکچال ؛ خط الراس چپکرو ، ورارو