کلاهه

Never give up on anything.Go over,go under,go around,or go through.But never give up.

آموزش نرم افزار Basecamp - قسمت اول
شنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٤  

تالیف : محسن عسگری
مدرس دوره های ناوبری فدراسیون کوهنوردی ج.ا.ا.

این نرم افزار توسط شرکت گارمین برای مدیریت و سازماندهی نقشه ها ، نقاط (Waypoint)، مسیر ها(Route) ، پاکوب-ردپا ها (Track)و نیز انتقال داده ها تولید شده است.قبلا از نرم افزار Map Source برای این کار استفاده می شد .نرم افزار Basecamp بسیار ساده تر و  از همه مهمتر نسخه بروز شده نرم افزار Map Source است که قابلیت پشتیبانی از جدیدترین دستگاهای ارائه شده توسط شرکت گارمین مانند سری eTrex 10-20-30-30x و سری های GPSMap62-64  و Oregon و سری جدید Montana  و ...را داراست.

همانگونه که تسلط بر نحوه کارکرد دستگاه مهم است،دانش استفاده از نرم افزارهای مرتبط با دستگاه GPS هم ضروریست.متاسفانه اغلب کارآموزان دوره های ناوبری صرفا به جهت گذراندن دوره در دوره های آموزشی ناوبری شرکت میکنند و اهمیت این دوره ها هنوز برای این عزیزان مشخص نشده است و چندی بعد مطالب و مهرات استفاده از دستگاه و نرم افزار به فراموشی می سپارند.این موضوع در بررسی اکثر پایان نامه های مربیگری این عزیزان به وضوح دیده میشود.

در این مقاله و مقاله های بعدی نکات مهم انتقال داده ها را بررسی میکنیم.

انتقال داده ها از GPS به کامپیوتر

نرم افزار را اجرا نموده و پس از خارج نمودن باطری ها؛دستگاه GPS را توسط کابل ارتباطی به کامپیوتر خود متصل نمایید.درصورت نصب درایور های درگاه ارتباطی USB ،سیستم عامل دستگاه GPS شما را شناخته و در قسمت Device نام مدل و سریال آن درج میشود.جهت انتقال داده از منوی Device گزینه Receive from Device را انتخاب نمایید.

داده بر روی نرم افزار منتقل شده و در قسمت Data Receive From ... در یک فایلی به تاریخ و زمانی جاری قرار میگیرد.

جهت ثبت داده بر روی کاپیوتر خود؛در ابتدا فایل را انتخاب نموده و سپس از منوی File گزینه Export که نام فایل را در بر دارد انتخاب نمایید.


در پنجره باز شده در قسمت File Name نام فایل مورد نظر را به نام برنامه و تاریخ اجرای آن به عنوان مثال KolonBastak-Azadkooh@1394-03-131415 تایپ نموده و در قسمت Save as type  نوع فایل را GPS eXchange Format یعنی با پسوند GPX انتخاب و دکمه SAVE را بزنید.فایل بر روی کامپیوتر شما ذخیره میگردد.

مطالب مرتبط :

آشنایی با نرم افزار BaseCamp (قسمت اول)

آشنایی با نرم افزار BaseCamp (قسمت دوم)

 

هرگونه بازنشر این مطلب،
منوط به درج نام مترجم و وبلاگ کلاهه(kolaheh.persianblog.ir) می باشد.

 


کلمات کلیدی: نرم افزار آموزشی ،کلمات کلیدی: نرم افزار gps ،کلمات کلیدی: gps ،کلمات کلیدی: جی پی اس
 
سیستم ناوبری ترانزیت TRANSIT
چهارشنبه ۱٠ تیر ۱۳٩٤  

ترجمه و تدوین :محسن عسگری
مدرس دوره های ناوبری فدراسیون کوهنوردی ج.ا.ا.

سیستم ترانزیت Transit که به NAVSAT  یا NNSS - Navy Navigation Satellite System شناخته می شود؛اولین سیستم ناوبری ماهواره ای است که در جهان عملیاتی شد و مورد استفاده قرار گرفت.سیستم در درجه اول توسط نیروی دریایی ایالات متحده جهت ارائه اطلاعات دقیق جهت موشک های بالستیک  Polaris زیر دریایی ها و نیز به عنوان سیستم ناوبری ،برای تحقیقات هیدروگرافی و ژئودزی توسط کشتی های نیروی دریایی مورد استفاده قرار گرفت.


اولین موشک ها در سال 1959 و آخرین آنها در سال 1988 به فضا پرتاب شدند.سیستم ترانزیت خدمات ناوبری خود را از سال 1964 در ابتدا برای زیردریایی ها و بعد از آن برای استفاده غیر نظامی و همچنین ارائه نمود.

این سیستم بر اساس اندازه گیری اثر داپلر بر روی امواج کار میکرد.دانشمندان پی برده اند که به کمک اندازه گیری شیفت داپلر می توان مدار ماهواره ها را تعیین نمود یعنی با اندازه گیری شیفت داپلر امواج ارسالی از ماهواره ها در ایستگاههای زمینی با موقعیت معلوم ، می توان مدار ماهواره ها را تعیین کرد.برعکس با معلوم بودن موقعیت ماهوره ها با اندازه گیری اثر داپلر می توان به موقعیت ایستگاه پی برد.این امر منجر به ایجاد سیستم ترانزیت گشت.این سیستم متشکل از سه قسمت زیر است:

ماهواره ها

ایستگاههای کنترل و ردیابی ماهواره ها

استفاده کنندگان (گیرنده ها)

ماهواره ها توسط 4 ایستگاه در ایالت کالیفرنیا کنترل میشدند.این سیستم در نهایت در سال 1996 بعد از عملیاتی شدن سیستم ناوبری GPS- Global Positioning System بازنشسته شد.

مفهوم اثر داپلر: اگر یک فرستنده موج و یک گیرنده موج در دسترس باشد،چنانچه این دو نسبت به هم ساکن باشند، هیچ تغییری در فرکانس دریافتی مشاهده نمی گردد اما به محض اینکه فرستنده یا گیرنده شروع به حرکت نماید با توجه به اینکه با چه سرعتی نسبت به هم دور یا نزدیک می شود فرکانس دریافتی نسبت به فکانس ارسالی تغییر می کند.به این پدیده ( یعنی تغییر فرکانس در اثر حرکت ) - Doppler shift  میگویند.ماهواره های سیستم دارای خصوصیات زیر می باشند:

تعداد 6 ماهواره در 4 صفحه مداری دایره ای قرار دارند که مدارات قطبی بوده (زاویه میل 90 درجه دارند)و در ارتفاع 1100 کیلومتر از سطح زمین قراردارند .پریود این ماهواره ها حدود 107 دقیقه است(حدود 2 ساعت).هر ماهواره دو موج در فرکانسهای حدود 400 و 150 مگاهرتز ارسال می دارد. استفاده از دو طول موج به منظور تصحیح اثرات یونسفری است. روی هر دو موج پیغامهایی شامل اطلاعات مداری مدوله می شود.خطای این سیستم حدود 180 متر اعلام شده است.

منبع: wikipedia

هرگونه بازنشر این مطلب،
منوط به درج نام مترجم و وبلاگ کلاهه(kolaheh.persianblog.ir) می باشد.


کلمات کلیدی: gps ،کلمات کلیدی: دوره های ناوبری ،کلمات کلیدی: جی پی اس