جمعه ۱۵/۷/۸۴ صعود قله ريـــزان ۳۶۸۰

تنها برنامه اي كه امسال در اين منطقه انجام داده بودم , صعود پرسون بود. چهارشنبه بروي نقشه توپوگرافي منطقه  مسير هاي صعود را بررسي كردم. روستاي افجه مبدا صعود قله هاي ريزان , آتشكوه , ساكا , پرسون و سرسياه غارها ميباشد .
ريزان در شمال , آتشكوه و ساكا در شمال غربي , پرسون و سرسياه غارها در شمال شرقي روستا واقع شده اند.اسامي كه بر روي نقشه توپوگرافي ديده مي شود با اسامي متداول دنيای كوهنوردي كاملا متفاوت است . مثلا ريزان , يابوچال نام گذاري شده است و آتشكوه بنام كوه لار مي باشد. پس از گذشتن از روستا در باغهاي افجه كه كم كم رنگ و بوي پاييزي به خود مي گرفت , صبحانه خورديم.در تمام طول مسير ريزان با غرور و عظمت و ديواره زيباي خود خود نمايي ميكرد.
آغاز حركت از باغهاي افجه به سمت دشت سواستون ساعت 10 بود. بعد از باغها به يك دو راهي ميرسيم كه راه سمت چپ كه در جهت شمال غربي است ما را بعد از عبور از رودخانه به دشت مي رساند. با رسيدن به دشت , تعدادي از بچه ها كه قصد استراحت را در منطقه داشتند همانجا ماندند و ما نيز با استراحتي كوتاه ساعت 11 حركت را از دشت به سمت گردنه بين ريزان و آتشكوه آغاز كرديم. ادامه مسير با گذشتن از رودخانه و سمت راست آبشار طي شد.بهترين راه براي صعود ريزان , صعود قله فرعي بين ريزان و آتشكوه و سپس تراورس دامنه شمالي آن تارسيدن به ابتداي يال صعود ريزان. اين قله با ارتفاع 3500 در ساعت 11:30 صعود شد.ريزان آسانتر از آنچه به نظر مي رسد صعود شد. فقط در ابتداي يال شمالي غربي , مسافت كوتاهي از مسير دست به سنگ دارد ولي به آساني قابل صعود است و بقيه مسيرتا قله كوهپيمايي ساده است . قله ريزان در ساعت 14:15 صعود شد.

دريافت نقشه توپوگرافی منطقه

**************

گزارش امين شجاعی از برنامه برودپيك در وبلاگ سرود كوهستان

/ 0 نظر / 6 بازدید