کمیسیون Access & Expedition فدراسیون جهانی

 

Standing up from left: Milosz Jodlowski (Poland), Emin Garabhagli (Azerbaijan), Lucia Fopoli (Italy), Clare Bond (UK, past President of Access Commission) Sitting down: Jonas Paulsson, (Sweden, Secretary), Peter Farkas, (Hungary, UIAA Vice-President), Juan J. Ibáñez Martín, (President Access Commission) (Photo: Juan J. Ibáñez Martín)

کمیسیون Access & Expedition یکی از ۸ کمیسیون اصلی فدراسیون جهانی کوه‌نوردی، UIAA است که حیطه فعالیت آن تدوین استانداردهای لازم برای دسترسی به مناطق مختلف کوهستانی از جمله قله‌ها، دره‌ها،  دیواره‌ها، غارها، مسیرهای پیاده‌‌روی، مسیرهای دوچرخه‌سواری کوهستان، اسکی کوهستان و ... و همچنین تهیه و تدوین علائم لازم و استاندارد (علامت‌گذاری مسیرها) جهت دسترسی‌های فوق می‌باشد. این کمیسیون با کمیسیون حفاظت کوهستان فدراسیون جهانی کوه‌نوردی در تدوین استانداردهای لازم جهت حفظ هرچه بیشتر این منابع طبیعی غنی و ارزشمند زمین همگام است. در زیر به مأموریت، چشم‌انداز و اهداف کمیسیون مذکور نگاهی خواهیم داشت:

مأموریت: کمک به فدراسیون جهانی کوهنوردی جهت تسهیل تمرین کوهنوردی در مسیرهایی که از لحاظ زیست‌محیطی، اجتماعی و قانونی حساس هستند.

چشم‌اندازها:

۱ـ ترویج تمرین کوهنوردی و صعود بر اساس رفتار مسئولانه به عنوان یکی از حقوق اساسی بشر .

۲ـ فراهم آوردن اطلاعات و توصیه‌های لازم در خصوص ارتباط ورزش کوهنوردی با ملاحظات زیست‌محیطی، اجتماعی و قانونی.

۳ـ تشویق برای دستیابی به بهترین مسیرهای دسترسی (موافق با ملاحظات مذکور) و حمایت از فدراسیون‌های عضو در جهت برداشتن محدودیت‌ها.

۴ـ ارتباط با سازمان‌‌های بین‌المللی در خصوص دسترسی و حفاظت و کمک‌رسانی به فدراسیون‌های عضو.

۵ـ حمایت از تحقیقات در جهت اهداف این کمیسیون.

 Mr reza Zareei(right) President of the I.R. IRAN Mountaineering & Sport Climbing Federation
AND
Juan Jesús Ibáñez Martín(left), president of the UIAA Access and Expeditions Commission

 

اهداف:

۱ـ تهیه مقاله از موارد مهم مرتبط به صورت دوره‌ای برای مجله فدراسیون جهانی کوهنوردی (UIAA) و یا سایر نشریات مرتبط با موضوع کوهنوردی و صعود.

۲ـ مشارکت فعال در وب‌سایت فدراسیون جهانی کوهنوردی برای تحت پوشش قرار دادن مقالات و قطعنامه‌ها.

۳ـ حضور و یا نمایندگی در کنفرانس‌های مهم بین‌المللی پیرامون مسائل دسترسی و حفاظت.

Juan Jesús Ibáñez Martín, president of the UIAA Access and Expeditions Commission sent us a few photos from their meeting in Tehran, Iran where access challenges around the world were discussed. Among those who attended were Jonas Paulsson, Secretary,(Sweden), Milos Jodlowski, (Poland), Anand Swaroop (India), Hadi Saberi (Iran), and Kika Bradford (by Skype from Brazil) 

and member of I.R. IRAN Mountaineering & Sport Climbing Federation asscess & Expedition

 

 

 

در این راستا فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، با توجه به ضرورت‌های عینی و کمبودهای موجود و همگام با سیاست‌های فدراسیون جهانی کوهنوردی ،UIAA اقدام به تشکیل این کمیسیون نموده تا با تدوین استانداردهای مذکور و تهیه بسته‌های اطلاعاتی دسترسی کوهستان به زبان‌های فارسی و انگلیسی گامی در جهت ارائه خدمات مناسب و صحیح به مخاطبین داخلی و خارجی خود برداشته و در دسترسی صحیح به مناطق مختلف کوهستانی و همچنین حفظ این منابع ارزشمند و برگشت‌ناپذیر نقش مهمی ایفا نماید.

 

 I.R. IRAN Mountaineering & Sport Climbing Federation asscess & Expedition

 

شایان ذکر است استانداردهای مذکور در آینده‌ای نزدیک به کلیه هیأت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌های سراسر کشور ابلاغ و از مشارکت کوهنوردان، مربیان متخصص و با  دانش روز در گردآوری بسته‌های اطلاعاتی دسترسی به کوهستان استفاده خواهد شد.

همچنین با توجه به حیطه فعالیت این کمیسیون، استانداردهای تدوین‌شده در قالب‌های مشخص توسط کارگروه آموزش فدراسیون در تهیه پایان‌نامه‌های دوره مربیگری برای جمع‌آوری اطلاعات دسترسی و حفاظت کوهستان‌های کشور توسط فراگیران دوره مربیگری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

منبع UIAA

منبع سایت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی

/ 0 نظر / 26 بازدید