کارگاه های دره نوردی - قسمت اول

محسن عسگری
مربی و مدرس درجه 3 سنگ نوردی و یخ و برف فدراسیون کوهنوردی ج.ا.ا.

 از اصطلاح Canyoning چندان خوشم نمی آید.Canyon در لغت از کلمه لاتین callis به معنای خیابان و محل گذر گرفته شده است و امروزه به معنی دره باریک و عمیق با دیواره های پرشیب است که معمولاً در کف آن رودخانه جریان دارد(Webster Dic). تنگه نوردی یا تنگ نوردی را از دوستان شنیده ام.خودم به دره نوردی عادت کرده ام.

دره نوردی چیست؟
ورود به دره ها از ارتفاعات بالا و خط الراس ها و ادامه مسیر از پایین ترین قسمت دره ها
را دره نوردی می نامیم. هرکجا هم که مسیر غیر قابل عبور و پرتگاهی شد با کمک طناب و تکنیکهای فرود ادامه مسیر داده و این روند تا انتهای دره و یا یک آبادی که امکان بازگشت وجود داشته باشد ادامه می یابد.در اینجا به بررسی کارگاه های مقدماتی که در دره نوردی کاربرد دارد می پردازیم.


کارگاه :به مطمئن ترین نقطه اتکا که بیشترین قابلیت تحمل فشار و ضربه را در مراحل مختلف سنگنوردی،یخنوردی،غارنوردی و دره نوردی دارد ،کارگاه گویند.
کارگاه به لحاظ نحوه ایجاد به دو دسته طبیعی و مصنوعی دسته بندی میشوند.کارگاه های طبیعی کارگاهی است که استفاده از عوارض طبیعی در محل فعالیت، برپا میشود.در این کارگاه بسته به نوع مسیر و جهت صعود ویا فرود، از طناب ها و یا تسمه های مختلف استفاده میگردد.
در استفاده از کارگاه های طبیعی،جهت صعود و فرود را در نظر بگیرید.زیرا اکثر کارگاهای طبیعی بخصوص آنهایی که با بستن تسمه یا طنابچه به دور منقار سنگی به وجود می آیند،یک طرفه هستند.

انواع کارگاه های طبیعی :

1-کارگاه های درختی :


2-کارگاه های سنگی :
کارگاه های سنگی در سه دسته زیر طبقه بندی میشوند:
•بلوک سنگ :

•منقار یا کمان سنگی :

•لاخ سنگ

منابع :

1-Canyoneering: A Guide to Techniques for Wet and Dry Canyons
by : David Black
2-www.canyoneering.net

هرگونه بازنشر این مطلب،
منوط به درج نام مترجم و وبلاگ کلاهه(kolaheh.persianblog.ir) می باشد.

/ 0 نظر / 228 بازدید