درفک

بدون شک درمنطقه رستم آباد شاخص ترین کوهی که دیده میشود ، درفک است.درفک بدلایل گوناگون از جمله وجود غاریخی زیبا،پوشش گیاهی و حیات جانوری غنی ،دیواره بزرگ شمالی و همچنین در معرض دید بودن از متداولترین جاده منتهی به گیلان ،معروفترین کوه این استان لقب گرفته است . این قله اگر چه اندکی بیش از 2700 متر ارتفاع دارد، اما بدلیل مبادی صعود پایینش در اغلب مسیرها ، درشمار صعودهای آسان نبوده و بیشتر اوقات گروههای کوهنوردی دریک برنامه دو روزه اقدام به صعود آن می نمایند. سابقه کوهنوردی در درفک حتی به بیش از یک قرن می رسد . براساس اسناد موجود در کتابخانه ملی شهر رشت ، سربازان روسی مستقر در گیلان در صد وچند سال قبل از جبهه شمالی آن بالا رفتند.این کوه بنام در گیلان ، از چند مسیر قابل صعود هست که از آن جمله میتوان به : اسطلخ جان، شیرکوه ، راجعون، دفراز ، سی دشت، اربوناو ، شاه شهیدان، گردوپشته و رودسرا اشاره نمود که بررسی هر کدام از مسیرها خود فرصتی دیگر می طلبدکه در مقاله نمی گنجد.
درفک نیز به مانند دماوند تنها از طریق یک یال به فلات ایران متصل میگردد و آن یال شرقی شاه شهیدان است . همانگونه که دماوند نیز از طریق یال بلند سرداغ به مجموعه کوههای البرز مرکزی می رسد.برخلاف تصور رایج ،درفک به لحاظ منابع آبی غنی است.چرا که اگر به دامنه هایش نظری داشته باشیم ، خواهیم دید که مثلا" قسمتی از رودخانه سیاه رود در منطقه رحمت آباد همچنین تمام جریان آب خرشک رود ، فرا رود و قسمتی از زلکی رودخان ، از دامنه های این کوه سرچشمه می گیرد .تمام روستاهای واقع در دامنه های شمالی ، غربی ، جنوبی و شرقی درفک که بالغ بر 50 آبادی کوچک و بزرگ است ، از آب چشمه ها و سفره های زیر زمینی این کوه سیراب می گردند.به نظر می رسد هنوز تا شناخت نسبی خوب درفک ، دیواره هایش و مناطق بکر وتازه اش راه درازی درپیش داریم . متاسفانه شاید در آینده نزدیک، بوسیله پدیده نه چندان زیبای تله کابین شناخت مان از این کوه بیشتر شود ؟؟!!
یال شرقی درفک از طریق روستاهای شاه شهیدان ، طالش کول و جور پش در منطقه دیلمان به کوه زیبای شاه نشین می رسد که جزو مناطق کوهستانی سیاهکل محسوب می گردد.

باید گفت که این برنامه یکی از زیبا ترین صعود های درفک بود و همدلی همه دوستان،بخصوص قدیمی تر ها ،خاطره ای فراموش نشدنی  را برایم رقم زد.


 

برگرفته از :شناختنامه مختصری از کوههای گیلان؛
مسعود سلیم پور


/ 0 نظر / 3 بازدید