کرکس از مسیر کشه - جنوبی

کرکس از مسیر کشه - جنوبی
تاریخ اجرای برنامه : 22و21-10-85

موقعیت جغرافیایی قله کرکس و نطنز:

کوه کرکس قله ایست از رشته کوههای مرکزی ایران که در جوار کویر مرکزی ایران واقع در غرب شهرستان نطنز و در شمال اصفهان به ارتفاع 3900 متراز سطح دریا قرار دارد. مناطق نطنز بعلت ساختار اقلیمی دارای چندین نوع وضعیت آب و هوائیست ،یعنی شامل معتدل کوهستانی و کوهپایه ای و دشت و کویری می باشد، که در نتیجه روستاهای مشرف به دامنه قله های کرکس مانند روستای بیتند(بیدهند) و تامه، چرا دارای آب و هوای خنک و معتدل کوهستانی است.خود مرکز شهرستان نطنز دارای آب وهوای معتدل کوهپایه ایست ، و روستاهای واقع در بخشهای بادرود دارای آب و هوای خشک و گرم می باشد.

آشنایی با تاریخ و فرهنگ منطقه نطنز :

قلعه وشاق - طرق رود - نطنز

به قول اورانسکی زبان شناس روس، در روستاهای طار، طرق، کشه،و چیمه مردم هنوز به زبان راجی(گویشی از فارسی قدیم)حرف می‌‌زنند که این گویش در بخشهایی از استان اصفهان مانند خونسار بدان تکلم می شود. مردم نطنز، همیشه در پرورش گل و باغ سازی،مشهور بوده اند.قلعه ای هست به نام قلعه وشاق که پناهگاه اسماعیلیه بوده است. این قلعه بالای صخره قرار گرفته و دسترسی به آن برای افراد معمولی غیر ممکن بوده است.بعضی ها می گویند این قلعه متعلق به اشکانیان است.اگر تاریخ نطنز را بخواهیم جدا از تحقیقات دیرنه تمدنی بدست آورده شده اخیر(مانند کشف استفاده از ذوب آهن در منطقه اریسمان نطنز)در نظر بگیریم، یعنی فقط از آثار و ابنیه بجای مانده ، تاریخ نطنز به دوران قبل از اسلام باز میگردد .نطنز به لحاظ دارا بودن آب و هوای خوب و هم از نظر قرار داشتن در مرکز ایران از ازمنه قدیم(ساسانیان) شکارگاه و تفرجگاه شاهان بوده که هم که ویژه گیهای این موقعیت موجب شده که در گذشته نطنز محلی برای عبور و تلاقی کاروانها و دادوستد آنها گردد، وجود چندین کاروانسرا در مرکز امروزی شهر نطنز نشاندهنده این مورد میباشد،مانند کاروانسراهای هال وین(هلال بین)، ملاعباس و علی اکبر که در مرکز شهر واقع هستند و مربوط به عهد صفوی میباشد ، اهم آثار تاریخی نطنز که امروز کماکان چه مورد استفاده و چه پابرجا باشد به دورانهای سلجوقیان و ایلخانیان و تیموریان و صفویان باز میگردد که برای تاریخ هریک سنگ نبشته ها و کتیبه هایی موجود است. می گویند مسجد اولیه جامع نطنز هزار سال پیش بر روی خرابه های آتشکده ساسانی ساخته گردید. خانقاه و بقعه شیخ عبدالصمد از دیگر ابنیه ای میباشند که در کنار مسجد جامع واقع است . همچنین بخشی از آتشکده که مربوط به دوره ساسانی بوده امروزه در شمالی خانقاه قرار داشته که ساختمان این آتشکده از چهار طاقی ساسانی و گنبد سنگی تشکیل گردیده که در حال حاضر چهار پایه و دو دهانه طاق آن باقی است .

مسیر های صعود کرکس :
کرکس 4 مسیر برای صعود دارد.

1- مسیر جنوبی - روستای کشه
2- مسیر شرقی - روستای طامه
3- مسیر شمال شرقی - روستای اوره
4- مسیر شمال غربی - روستای بید هند

و اما برنامه ما :
ساعت 6 صبح روز پنجشنبه 21 دی ماه 85 از ترمینال جنوب با یک اتوبوس بنز قدیمی به سمت نطنز حرکت کردیم.روستای کشه که مبدا صعود است در فاصله 5 کیلومتری طرق رود و 30 کیلومتری نطنز واقع شده .ساعت 11 ما در طرق رود در کنار جاده پیاده شدیم و قلعه وشاق و مناظر اطراف آن اولین منظره ایست که شما می بینید.از این روستا یک جاده فرعی به سمت شمال منشعب می شود که به روستاهای کشه و طار ختم می گردد. ابتدای مسیر صعود ، مرغداری بالای روستای کشه می باشد. جاده تا جلوی مرغداری آسفالت است. البته قسمت آخر آن خاکی است. ساعت 11:30جلوی مرغداری هستیم . از ماشین پیاده شده و بعد از تعدیل بار گروهی و عوض کردن لباس از کنار مرغداری سمت شمال حرکت کردیم در گزارشهای که خوانده بودم آمده بود که در ابتدای دره لیاسن یک چشمه وجود دارد که به چشمه اصفهانتی ها معروف است ولی چون مسیر پوشیده از برف بود ما چشمه رو پیدا نکردیم.برای اولین برا بود که کرکس رو صعود می کردم و بغیر از یک نقشه توپوگرافی هیچ چیز دیگری نداشتم.این نقشه رو هم خانم عزیزی تهیه کرده بود.مختصات 5 را از روی نقشه بدست آوردم یکی ابتدای دره ، 3 از ابتدای دره تا روی گردنه، گردنه و قله.

مسیر تقریبا از شیب ملایمی برخوردار است و ما هم باتوجه به بارندگی های 2 هفته پیش از برنامه برف کوبی کمی داشتیم.اما در زیر صخره ای که پناهگاه بروی آن قرار داشت یک شیب نسبتا تند دارد و با توجه به کوله های سنگین ما حرکت ما را کند کرده بود.عصر ساعت 4:30 به پناهگاه جدید احداث شده توسط شرکت مخابرات اصفهان رسیدیم.این پناهگاه با ظرفیت 150-200 نفر با زیر بنای 400 متر مربع در ارتفاع 3300 متری ساخته شده و دارای سرویس بهداشتی،آب سالم لوله کشی شده،آشپزخانه،یک سالن بزرگ واتاق پذیرایی می باشد. بغیر از ما و مسئول پناهگاه 3 نفر از کوهنوردان کرمانشاهی نیز قصد صعود به قله را داشتند.شب سردی رو پشت سر گذاشتیم .ساعت 5:30 بیدار شدیم ولی اصلا حسش نبود که از کیسه خواب گرم ونرم بیرون بیام.اگر داد و بیداد سرپرست محترم برنامه نبود عمرا از تو کیسه خوابم بیرون می آمدم.صبحانه خوردیم و کوله حمل رو بستیم و ساعت 7:30 حرکت کردیم. حدودا 500 متر را در جهت روی یک برف چال با شیب تند حرکت کردیم تا به ابتدای یال صعود زمستانی رسیدیم. یال از یک شییب تقریبا 35 درجه برخوردار است ساعت 9 روی گردنه رسیدیم و کمی استراحت کردیم.کمی جلوتر از بچه ها حرکت می کردم تا برف کوبی کنم و مسیر را پیدا کنم. از روی گردنه به بعد باد شدیدی می وزید که بر شدت سرمای افزوده بود.اشتباه من :"باطری چی پی اس مرتبا پیغام می داد که باطری در حال تمام شدن است و خاموش شد. به قله فرعی رسیدم خواستم باطری روا تعویض کنم اما هرچی داخل کوله رو گشتم پیدا نکردم.چی پی اس رو زیر بغلم گذاشتم تا شاید کمی گرم شود حداقل بتوانم گرای قله رو بگیرم. شانس آوردم دستگاه روشن شد و آماده ناوبری گشت فقط توانستم گرای قله رو بگیرم و دوباره خاموش شد. با همان گرایی که گرفته بودم حرکت کردم .سرپرست هم مرتبا فریادمیزد محسن جا پا ها رو بهتر بکن! کمی جلوتر که رفتم قله رو دیدم فاصله خیلی کمی داشتم اینقدر خوشحال شده بودم که حد نداشت.منتظر شدم تا بچه ها برسند بچه ها به قله رسیدند اما من چند متری قله بودم ؛ حس غریبی داشتم نمی دونم چی بگم... ".دوباره جی پی اس را به بدبختی رو شن کردم ارتفاع قله رو 3902 متر با 4 متر خطا نشان می داد.

مسیر رفت و مسیر بازگشت

دوستان کرمانشاهی ما هم به قله رسیدند،البته آنها از ابتدای مسیر کرامپون داشتند و به همین علت سرعتشان روی برف چال زیاد بود.ما از همان مسیر رفت برگشتیم ولی آنها از مسیر تابستانی برگشتند و خیلی زودتر از ما به پناهگاه رسیدند.این واقعا نامردی بود.

PGS نقاط مسیر بر روی Google Earth

/ 0 نظر / 25 بازدید