مدلهای جدید گارمین

حمید شفقی :


این همون چیزیه که مدتها بود منتظرش بودین . گارمین مدلهای جدید جی پی اس خودش رو با قابلیتی فوق العاده به بازار ارائه کرد . خیلی وقتها به این فکر می کردم که چه خوب می شد اگر می تونستیم نقشه های توپوگرافیک رو در دستگاه جی پی اس تعبیه کنیم . قبل از اون بهتره یه توضیحی در مورد نوع نقشه های موجود در دستگاه جی پی اس براتون بدم .

نقشه های موجود در دستگاههای جی پی اس از نوع نقشه های دیجیتال می باشند که عموما توسط شرکتهای سازنده جی پی اس تهیه می شوند . این نقشه ها کاملا شماتیک بوده و هیچ بعدی ندارند . کوچه ها و خیابان ها و مرزها و رودخانه ها همه با خطوطی مشخص می شوند و نقاطی که شما در نقشه وارد کرده اید به صورت شماتیک و با آیکون نمایش داده می شوند . اما برای کسی که دوست دارد به صورت حرفه ای کوهنوردی کند و به قول خودمون دل رو به دریا بزند با اینکه این جی پی اس ها کاملا مسیر رفت و برگشت و سایر موارد را مشخص می کنند اما دید کاملی نسبت به محیط اطراف خود ندارد . ( مگه اینکه واقعا اینکاره باشد )

حالا گارمین با معرفی سری جدید محصولات کوهنوردی خود این مشکل را به طور کامل حل کرده است .
Oregon  و Colorado دو محصولی هستند که با آپشن های مختلف به بازار معرفی شده اند . مدل 400t  هر دوی این دستگاهها مدلهای منحصر بفرد یک دستگاه جی پی اس هستند که می توانند به صورت نامحدود و رویایی در کوهنوردی و فعالیتهای ماجراجویانه تا آخرین نفس همراه صاحبان خود باشند .
خود گارمین چنین می گوید :


" هنگامیکه شما از خود می پرسید شیب کوه روبه رو چطور است این نقشه سه بعدی به کمک شما می آید تا شبیه سازی نقاط اطراف خود را ببینید !!! ( البته گارمین علامت تعجب نذاشته و این علامتها را من گذاشتم )
نکته جالب در مورد این نقشه ها ، آن است که این نقشه ها فقط یک نقشه توپوگرافیک نیستند ، بلکه نقشه های سه بعدی هستند ( چیزی شبیه به Google earth  ) که می توانند به صورت کامل مورد استفاده قرار بگیرند .
Colorado & Oregon à FOR ADVENTURE IN ANY DIRECTION

 

حالا که خبر خوبه رو دادم باید یه خبر بد هم به شما بدم .
نقشه های قابل استفاده در این دستگاهها نقشه های Preload هستند ، یعنی شما باید آنها را خریداری کنید و سپس در دستگاه جی پی اس خود وارد کنید که این نقشه ها در حال حاضر مختص به نقاطی از اروپا و امریکا می باشند . و اما آسیا و ایران ، متاسفانه هنوز نقشه ای اینچنینی در مورد این مناطق بر روی سایت گارمین نیست !! اما به هر حال این یک پیشرفت جالب و فوق العاده است و مطمئنا به زودی نقشه های نقاط مختلف جهان در این سایت قرار می گیرد . نقشه مناطقی که فعلا در پوشش این قضیه هستند را در اینجا ببینید.


 اطلاعات بیشتر در مورد این دو جی پی اس را در اینجا ببینید .

 

 


/ 0 نظر / 6 بازدید