دستگاه ناوبري منحصر بفرد

دانشمندان روسيه دستگاه ناوبري منحصر بفرد ساختند

دانشمندان روسيه از انستيتو ساخت دستگاه هاي فضايي،دستگاه ناوبري (دستگاه راهنما و ردياب) با نام "Glospace" ساختند که مي تواندهمزمان از سه سيستم ناوبري ماهواره اي، يعني گلوناس روسي، GPS آمريکايي و گاليله GALILEO که اکنون در اروپا در دست ساخت است،امواج و اطلاعات را دريافت کند.
"يوري کاراليوف" مدير کل و طراح ارشد اين انستيتو اظهار داشت: "ما به خريداران، گيرنده هايي را پيشنهاد مي دهيم که داراي ويژگي هاي منحصر بفرد است: همزمان امواج را از تمامي ماهواره هايي که در بالاي سر کاربر وجود دارند، دريافت مي کند. در جهان چنين دستگاهي همتا ندارد".به گفته وي، گيرنده هايي که اکنون در بازار وجود دارند، امواج را تنها از گروه ماهواره هاي آمريکايي (Navstar GPS) گرفته و تنها مي توانند امواج غير نظامي  GPSرا دريافت کنند.کاراليوف افزود: "دستگاه ما "Glospace" که کارکرد آن را به رئيس جمهور روسيه نشان داديم، همزمان امواج تمامي ماهواره هايي که بالاي سر مصرف کننده هستند را ترکيب مي کند. اين شامل 4-5 ماهواره رديابي-راهنمايي روسي، شش-هشت ماهواره آمريکايي به علاوه ماهواره سيستم اروپايي گاليله GALILEO است.اروپايي ها فعلاً تنها يک ماهواره از چنين نوعي دارند".
بهاي اين گيرنده روسي "Glospace" برابر با ناويگاتورهاي خارجي بوده و حدود 15-18 هزار روبل (حدود 700 دلار) مي باشد.صفحه نمايشي دستگاه اجازه مي دهد که نه تنها کوچکترين جزئيات تصاوير را ديد، بلکه فيلم و عکس نگاه کرد و فايل هاي صوتي ديجيتالي را نيز گوش داد،علاوه بر اين مجهز به ساعت و بازي نيز مي باشد.

 خبرگزاري «نووستي»

68905619.jpg

/ 0 نظر / 5 بازدید