تیزکوه

تیزکوه

تیز کوه: ناظر دماوند

تیزکوه یکی از مجموعه قلل ناظر دماوند با ارتفاع 3150 متر در جنوب غربی این قله در منطقه پلور و در شمال روستای منظریه قرار گرفته است.مناظر بسیار زیبایی را شما در این منطقه شاهد خواهید بود.دشت زیبای منظریه که به دشت گل زرد نیز معروف است، قله های گل زرد در جنوب غربی، دوبرار و خط الراس زیبای دوبرار و قله پاشوره در شرق و شمال شرقی، خط الراس زیبای ورارو به چپکرو در شمال غربی قله دماوند را نظاره گر هستید.
جاده ای که به این به این دشت منتهی می شود، 65 کیلومتر بعد از تهران از جاده هراز منشعب شده و 4 کیلومتر طول دارد.این جاده درست بعد از بهمن گیرهای معروف پایین گردنه امامزاده هاشم و قبل از راهدارخانه منظریه در سمت چپ جاده قرار گرفته و انتهای آن به یک کلبه کوهستانی و چند درخت می رسد. از کنار کلبه که در نزدیکی رودخانه قرار گرفته است و عبور از روی پل فلزی با حرکت در جهت شمال شرقی با گرای 35 درجه و طی مسافت 2.3 کیلومتری به ابتدای یال صعود قله می رسیم. یال در جهت شمال غربی - جنوب شرقی کشیده شده است و در ابتدا شیب تقریبا ملایمی دارد ولی کمی ریزشی است.
پس از طی حدود 700 متر از ابتدای یال در ارتفاع 2450 متری با یک یال گرده ای مواجه میشویم که شما را مجبور می کند دست به سنگ شوید و برای من که کفش برف و یخ پوشیده بودم کاری غذاب آور بود و به شدت از سرعت حرکتم کاسته بود و برای همین بود که از بچه ها عقب ماندم.

Tiz%20Kooh2.JPG

در اتفاع 3050 متری به بعد دیگر از تندی شیب کاسته می شود و شما کاملا بروی تیغه قرار می گیرید.دامنه های شمالی قله برخلاف دامنه های جنوبی کاملا پوشیده از برف است و نسبت به آن نیز از شیب بیشتر برخودار است.بعد از رسیدن به قله و کمی استراحت از یکی از دهلیزهای جنوبی فرود آمدیم و چون از شیب زیادی برخوردار بود احتیاط بیشتری برای فرود می طلبید.این برنامه زیبا را مدیون دوست عزیزم حمید و همنورد خوبم در باشگاه علی کریمی هستم.

/ 0 نظر / 23 بازدید