ارتباط دستگاه GPS با نرم افزار Google earth- قسمت دوم

 

انتقال اطلاعات از دستگاه GPS
انتقال اطلاعات از دستگاه GPS به نرم افزار Google earth بسیار ساده است :
1.در ابتدا مطمئن شوید تمامی درایور های ضروری بر روی سیستم کامپیوتر شما نصب گردیده است.
اگر از ویندوز به عنوان سیستم عامل بر روی کامپیوتر خود استفاده می کنید و ارتباط دستگاه GPS شما از طریق درگاه USB است،درایور USB مربوطه را از CD همراه دستگاه GPS و یا با دانلود آن از سایت شرکت گارمین نصب نمایید.

لینک صفحه پشتیبانی شرکت گارمین

http://www.garmin.com/support/download.jsp

2.دستگاه GPS خود را بوسیله کابل ارتباطی Serial و یا USB به کامپیوتر متصل نموده و از خاموش بودن GPS خود اطلاع حاصل نموده و سپس برنامه Google earth  را اجرا نمایید.
3.دستگاه GPS را روشن نمایید.پس از روشن شدن و فعال شدن دستگاه نیازی به برقراری ارتباط با ماهواره ها نیست.
4.گزینه GPS را از منوی Tools انتخاب نمایید.پنجره “GPS Import” نمایش داده می شود.


5.گزینه Device : نوع دستگاه GPS خود را بر اساس شرکت تولید کننده انتخاب نمایید.در صورت استفاده از داده های فایلی که قبلا ایجاد شده است و انتقال آن به محیط نرم افزار Google earth گزینه “Import from file” را انتخاب نمایید.
6.گزینه Import : نوع داده های موجود در دستگاه GPS که شامل Waypoint ها ،Track ها و Route هستند را انتخاب نموده و به نرم افزار Google earth انتقال دهید.
7.گزینه Output : نوع فایل خروجی را جهت نمایش داده ها خود انتخاب نمایید.
8.گزینه Adjust altitude to ground height  را حتما انتخاب نمایید. این گزینه ارتفاع نقاط ثبت شده را به ارتفاع سطح زمین تنظیم می کند.مانند نقاطی که شما در هنگام پیاده روی، دوچرخه سواری،اتومبیل رانی و یا پرواز با هواپیما هستید ثبت نموده اید.اگر این گزینه انتخاب نگردد مسیر و نقاط ثبت شده توسط شما بالاتر از سطح زمین دیده می شود.
9.بر روی دکمه Import کلیک نمایید.پس از انتقال داده ها از دستگاه GPS به نرم افزار پنجره ای مبنی بر تایید این روند ظاهر می گردد.

داده ها در محیط نرم افزاری و در پنل  Place با برچسب GPS Device قابل مشاهده هستند .در صورتیکه پوشه GPS Device را باز نمایید داده های انتقال یافته به تفکیک مشاهده می شوند.با باز نمودن هریک از این پوشه ها علاوه بر کاوش بیشتر،می توان این داده ها را ویرایش ،ذخیره و یا به اشتراک گذاشت.در صورتیکه جهت انتقال داده ها هر دو گزینه “KML Tracks”  و  “KML LineString” را انتخاب کرده باشید،فایل خروجی با هر دو فرمت در پوشه Track قابل دسترسی است.
 

Real Time GPS Tracking
اگرکامپیوتر قابل حمل خود را به یک دستگاه GPS متصل کنید ، می توان داده های  GPS را به بصورت Real-time  مشاهده کنید. به عنوان مثال، اگردر حال سفر دستگاه GPS به لپ تاپ شما متصل شده باشد، شما می توانید مکان و مسیر حرکت خود  را در محیط Google earth مشاهده کرده و ذخیره نمایید.بدین ترتیب :
1.دستگاه GPS را طبق مراحل 1 تا 4 که در قسمت انتقال اطلاعات از دستگاه GPS گفته شده به لپ تاپ متصل نمایید.
2.در پنجره GPS Import برگه 'Realtime' را انتخاب نمایید.
3.گزینه های مناسب را انتخاب نمایید :
 •Protocol: اگر پروتکل مناسب را نمی دانید “NMEA” را انتخاب نمایید.
 •Track point import limit: این گزینه محدودیت تعداد نقاط و موقعیت های ذخیره شده و کشیده شده در بر روی صفحه نمایش را نشان می دهد.تعداد نقاط کمتر نتیجه سریع تری را بدنبال خواهد داشت و جزئیات کمتری از سفر را نشان می دهید و تعداد بیشتر نقاط نتیجه عکس خواهد داد.
 •Polling interval (seconds): فاصله زمانی دریافت داده ها را از دستگاه GPS تعیین می کند.
 •Automatically follow the path: با انتخاب این گزینه نمایش سه بعدی را از مسیر فعلی و بصورت Real-time مشاهده خواهید کرد.
4.برای نمایش داده بصورت Real-time گزینه Start را بزنید.

Elevation Profile
پروفیل ارتفاعی یا Elevation Profile نموداری است که محور Y نشان دهنده مقادیر ارتفاعی و محور X نشان دهنده مسافت می باشد.اگر اشاره گر ماوس را بر روی نمودار حرکت دهید، موقیعت شما را بصورت یک تصویر سه بعدی  نمایش می دهد.با انتخاب گزینه Show Elevation Profile از منوی Edit پروفیل ارتفاعی Track قابل مشاهده است.

 

منبع : www.google.com

هرگونه بازنشر این مقاله منوط به ذکر نام مترجم و درج منبع (وبلاگ کلاهه) می باشد.


/ 0 نظر / 4 بازدید