ارتباط دستگاه GPS با نرم افزار Google earth- قسمت اول

 

مشاهده ی محلی که در آن زندگی می کنید آن هم از بالا حتمآ برایتان جالب خواهد بود. همانطور که می دانید سایت گوگل این امکان را به جهانیان می دهد تا با ورود به قسمتMap  وب سایت مکانهای مورد نظر خود را از بالا و به صورت سه بعدی تماشا کنند. اما همه ی افراد که دسترسی به اینترنت پر سرعت ندارند تا بتوانند از این سرویس استفاده کنند.به همین منظور نرم افزار Google Earth ساخته شد تا افراد در رایانه ی شخصی خود بتوانند محلی را که در آن سکونت دارند به همراه تمام جزئیات آن تماشا کنند.شما با کمک نرم افزار Google Earth به راحتی می توانید نقاط مختلف کره ی زمین را از بالا تماشا کنید. در واقع وقتی وارد نرم افزار می شوید کره ی زمین را مشاهده خواهید کرد که در آن اقیانوس ها و خشکی ها به صورت سه بعدی قرار دارند که با کمک ماوس می توانید آن را به چرخش در آورید تا محلی را که در آن زندگی می کنید بیابید و سپس با زوم بر روی نقطه ی مورد نظرتان شهرها ، ساختمان ها ، کوچه ها و سایر جزئیات محل زندگی خود را به صورت سه بعدی تماشا کنید. همچنین می توانید علاوه بر تماشای خشکی های کره ی زمین وارد اقیانوس ها و دریاها شده و به تماشای دنیای زیر آب بپردازید که البته هدف گوگل از افزودن نقشه اقیانوس ها به Google Earth جلب توجه عموم مردم به مسائل زیست محیطی و پدیده خطرناک گرم شدن کره زمین می باشد که نتیجه آن آب شدن یخ های منطقه قطب و بالاآمدن آب اقیانوس ها خواهد بود. یکی دیگر از امکانات جالب این نرم افزار امکان مشاهده ی منظومه ی شمسی و کرات مختلف است که شما می توانید با استفاده از این قسمت اطلاعات جالبی را در مورد منظومه ی شمسی و سایر کرات بدست آورید. از دیگر امکانات این نرم افزار می توان به امکان بدست آوردن دقیق طول و عرض جغرافیایی محل سکونت خود و نیز امکان جستجو در نرم افزار برای بدست آوردن محل مورد نظر خود بر روی کره ی زمین اشاره کرد.

 

برخی از قابلیتهای این نرم افزار:

    *  مشاهده ی کره ی زمین به صورت سه بعدی و از فضا
    * امکان مشاهده ی محل سکونت خود و قابلیت زوم تا چند برابر بر روی آن
    * مشاهده نقاط مورد نظر به همراه جزئیات مانند: ساختمانها ، خیابانها و....
    * قابلیت یافتن طول و عرض جغرافیایی محل سکونت خود
    * امکان مشاهده ی اقیانوسها و رفتن به دنیای زیر آب
    * امکان مشاهده ی منظومه ی شمسی و دیگر کرات
    * امکان گرفتن عکس با کیفیت از نقاط مورد نظر
    * امکان جستجو برای یافتن نقطه ی مورد نظر
    * پرتابل بودن و قابل حمل با فلش مموری
    * قابلیت بروز رسانی نرم افزار از اینترنت
    * داشتن محیطی  زیبا و کاربرپسند
    * سازگار با ویندوز های مختلف
    * پشتیبانی کامل از GPS
    * کاربرد آسان
    * و ...

انتقال اطلاعات از دستگاه به نرم افزار Google earth
در سال 2009 شرکت گوگل امکان انتقال داده ها از دستگاه GPS به نرم افزار Google earth 5.0 را ایجاد نمود.با داشتن دستگاه GPS این امکان وجود دارد که پس از برقراری ارتباط بین کامپیوتر و GPS ،داده های موجود در دستگاه GPS شامل Waypoint ها و Track ها و Route  را به نرم افزار Google earth انتقال داد و آنها را در این  محیط گرافیکی سه بعدی مشاهده کرد.

 
GPS های پشتیبانی شده
این نرم افزار در حال حاضر GPS های تولید شده توسط شرکتهای
Garmin،  Magellan و Wintec WBT - 201 را پشتیبانی میکند.در وب سایت  GPSBabel web site لیست تمامی دستگاه هایی که توسط نرم افزار Google earth پشتیبانی می شوند ،موجود است.سایر دستگاه های GPS را نیز می توان امتحان کرد ولی این امکان وجود دارد که شاهد بروز ایرادات و اشکالاتی باشیم و داده ها بدرستی کار نکنند.
درصورت استفاده از دستگاه GPS که توسط این نرم افزار پشتیبانی نمی شود،می توان از داده های انتقال یافته به کامپیوتر توسط نرم افزار های رابطی مانند EasyGPS ، GPS Utilityو یا GPS TrackMaker با فرمت های *.gpx  ،*.kml ،*.kmz و یا *.loc استفاده کرد و آنگاه فایل مورد نظر را در محیط  Google earth مشاهده کرد.
 
نحوه ارتباط
برای ارتباط دستگاه GPS با کامپیوتر به یکی از کابلهای ارتباطی Serial یا USB نیاز داریم.معمولا دستگاه های GPS باتوجه به نوع مدل با یکی از این نوع کابل های فروخته می شوند.اگر دستگاه  GPS شما این کابل را به همراه نداشت می توانید با مراجعه به سایت شرکت تولید کننده کابل مورد نظر را تهیه کرد.
 
داده های دستگاه GPS
انتقال داده ها قابل کنترل است و می توان انتخاب کرد چه نوع داده ای منتقل شود.پس از برقراری ارتباط GPS با سیستم پنجره ای ظاهر می شود و از شما می پرسد کدام یک از داده های Waypoint ،Track ،Route و یا همه موارد را به نرم افزار انتقال دهد.

    * Track یا Track point نقاطی هستند که بصورت اتوماتیک توسط دستگاه GPS ثبت می گردد.
    * Waypoint نقاط ثبت شده توسط کاربر هستند و معولا با یک نام مشخص شده اند.مانند خانه،قله،جانپناه
    * Route مسیری است که از مجموعه ای از نقاط ثبت شده توسط کاربر تشکیل شده است.


انتقال اطلاعات
جهت انتقال داده های دستگاه GPS به نرم افزار Google earth دو راه وجود دارد:

1- انتقال فایلهای داده GPS موجود (فایل هایی که قبلا به کامپیوتر منتقل شده اند)
2- انتقال دادها بصورت مستقیم از دستگاه GPS
برای ذخیره نمودن داده های انتقال یافته به نرم افزار Google earth ؛ قبل از خارج شدن و بستن برنامه، آنها را به پوشه "My Places" انتقال دهید.

 
انتقال اطلاعات از فایل های موجود
می توانید فایلهای GPS را از هر نوعی که توسط نرم افزار پشتیبانی می شود (از قبیل GPX ،Garmin GBD ، NMEA Log file و غیره) بایکی از روش های زیر به محیط سه بعدی نرم افزار Google earth انتقال دهید:

    * به گزینه Open از منوی File را بروید و فایل مورد نظر خود را انتخاب نموده و Open نمایید
    * با Drag  و Drop فایل مورد نظر به محیط نرم افزار
    * به گزینه GPS از منوی Tools بروید و بر روی "Import from file" کلیک کرده و پس از انتخاب فایل مورد نظرآن را Open نمایید.
در هنگام انتقال اطلاعات از فایل های ایجاد شده ،با انتخاب گزینه های پنجره GPS Data Import همانند آنچه که در تصویر زیر می بینید؛نحوه نمایش داده های خود را برمی گزینید.
 
 
گزینه های"Create KML Tracks"  و "Adjust altitudes to ground height" بصورت پیش فرض انتخاب شده اند.

    * ساختن KML Tracks : اطلاعات بصورت یک Track نمایش داده می شوند.Track از داده هایی  تشکیل شده است که فاکتور زمان در آن لحاظ شده است.
     در صورت امکان Track می تواند اطلاعات اضافی مانند ضربان قلب،دما و غیره را نیز ثبت نماید.
     گزینه Track بهترین انتخاب برای نمایش داده های دستگاه GPS و همچنین نمایش پروفایل ارتفاعی در Google Earth 5.2 و نسخه های بالاتر است.
    * ساختن KML LineStrings : اطلاعات بصورت یک LineString نمایش داده می شوند و  برخلاف Track ،فاکتور زمان در آن وجود ندارد. این گزینه برای کاربرانی که می خواهند داده های خود را به محیط Google Maps و یا سایر محیط هایی که فایل های KML را نمایش می دهند ،بسیار مناسب است.
    * Adjust Altitudes to Ground Height: این گزینه ارتفاع نقاط ثبت شده را به ارتفاع سطح زمین تنظیم می کند.مانند نقاطی که شما در هنگام پیاده روی، دوچرخه سواری،اتومبیل رانی و یا پرواز با هواپیما هستید ثبت نموده اید.اگر این گزینه انتخاب نگردد مسیر و نقاط ثبت شده توسط شما بالاتر از سطح زمین دیده می شود.

       

ادامه دارد...

منبع : www.google.com

هرگونه بازنشر این مقاله منوط به ذکر نام مترجم و درج منبع (وبلاگ کلاهه) می باشد.


/ 0 نظر / 81 بازدید