کلاس عملی فرودهای پیشرفته

کلاس عملی فرودهای پیشرفته

IMG_0109.jpg

کلاس عملی فرودهای پیشرفته یا همان فرودهای ویژه در روز جمعه 21 اردیبهشت ماه 86 در بند یخچال با حضور 25 نفر برگزار گردید. در این کلاس نفرات از ساده‌ترین فرود که همان فرود با 8 فرود و پروسیک بود تا فرودهای پیشرفته‌تر که با ابزارهای خاصی صورت می‌گیرد به تمرین پرداختند.
در ابتدا آقای فریدیان به تشریح و نحوه استفاده از ابزارهای فرود پیشرفته ‌(Rack؛ Stop؛ GriGri و Reverso) پرداختند و ایشان تاکید بسیار زیادی بر مطالعه دستورالعمل‌های هریک از ابزارها داشتند. پس از آماده شدن 5 کارگاه که توسط رضا موسوی و علی مدهوش و نظارت افشین یوسفی برقرار شده بودند؛ تمرین های فرود زیر نظر کاظم انجام گرفت. فرود با 2 , 3 و یا 5 کارابین , تکنیک بعدی بود که توسط کاظم پس ازتوضیح به صورت عملی انجام شد. کاربرد این تکنیک زمانی است که شما در موقعیتی قرار گرفتیه‌اید که باید فرود بروید ولی هیچ ابزاری برای فرود در اختیارتان نیست و فقط چند کارابین در کوله خود دارید، با استفاده از این تکنیک می توانید فرود خود را انجام دهید. تکنیک بعدی که توسط کاظم توضیح داده شد تکنیک اضافه کردن طناب و فرود روی آن بود. IMG_0132.jpg
زمانی که شما یک فرود را داشتید و ارتفاع را پیش بینی نکردید و یا یک مسیری است که تا بحال فرود نرفته‌اید و نمی‌دانید چقدر طناب نیاز دارید و فرود می‌روید ولی می‌بینید طناب تمام شده و چندین متر دیگر تا زمین یا کارگاه بعدی فاصله دارید؛ حال باید طناب اضافه کنید و به فرود خود ادامه دهید. یومار زدن یا همان صعود میمونی؛ البته این تکنیک خیلی کم کار شد بیشتر بچه‌هایی که علاقمند بودند این تکنیک را زیر نظر خانم اسفندیاری انجام دادند.

حمل مجروح

 


حمل مجروح، تکنیک آخری بود که توسط کاظم (ناجی) و افشین (مصدوم) روی طناب یک لا (چون دو طناب تکنیک دیگری دارد و بسیار ساده‌تر است) انجام گرفت. در آخر هم کلاس با جلسه انتقادات و پیشنهاداتی که در کافه عباد تشکیل شد پایان پذیرفت.

توضیح کاظم فریدیان را در باره حمل مجروح :کم و بیش به عنوان یک گزارش خلاصه نوشته جالبیه ولی سمت حمل مجروح تذکری لازم دارد که من اینجا می‌نویسم تا خواننده‌های مطلب بالا دچار شبهه نشوند.
موضوع امداد برای آموزش بر اساس شرایط مختلف که به صورت فرضی ایجاد و شبیه‌سازی و اجرا می شود.
در آنجا موضوع امداد به فردی بود که با ابزار خودش درگیر شده. مثلا یک کار‌آموز، که قسمتی از لباس یا مو یا هر چیز دیگه‌ای از اون وارد ابزار فرود شده و او را درگیر کرده. برای نشان دادن لزوم به همراه داشتن یک طناب اضافه توسط مربی، اشاره شد که اتصال ابزار به طناب یک لا که زیر بار است به مراتب مشکل تر از اتصال ابزار بر روی طناب دو لا در همان وضعیت است ولی این به معنی این نیست که عملیات امداد روی طناب دولا در تمام فرض‌ها آسان‌تر از طناب یک لا است.

گزارش : محسن عسگری

از وبلاگ باشگاه ما

/ 0 نظر / 8 بازدید