داگ اسکات؛نخستین فاتح دیواره جنوب غربی اورست

 

برفراز هیمالیا

همراه با حضور داگ اسکات؛نخستین فاتح دیواره جنوب غربی اورست

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی ؛ نشستی با حضور داگ اسکات ، یکی از پر آوازه ترین کوه نوردان حال حاضر دنیا و نخستین فاتح دیواره ی جنوب غربی اورست در هفته ی آتی برگزار خواهد شد. گفتنی ست حضور عموم در این نشست آزاد است...

جزئیات این نشست از این قرار است :
 
زمان : یکشنبه ۲۸ مهر - ساعت ۱۷
مکان : سالن اجتماعات دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی واقع در ضلع جنوبی مجموعه ورزشی شهید شیرودی
 
نقل از سایت فدراسیون کوهنوردی

داگ اسکات

در میان فعالیتهای دوگ اسکات می توان اولین های بسیاری را مشاهده نمود که تکرار بسیاری از آنها همچنان به عنوان فعالیتهای بزرگ و دشوار محسوب می شوند. دیواره جنوب غربی اورست بعد از بریتانیائی ها در معدود دفعات تکرار گردید و یا مسیر جنوبی شیشاپانگما. همچنین صعود مسیر شمالی کانچن چونگا و یا صعود سریع به دیران پیک. صعود و فرود جاودانه دوگ اسکات نیز از آن دست فعالیتهایی است که تنها یکبار پس از ایشان تکرار گردید.
اما دوگ اسکات را در ایران بیشتر با دیواره جنوب غربی اورست و کتاب مسیر دشوار نوشته جاوید کریس بانینگتون و ترجمه به یاد ماندنی جمشید هدایت نسب می شناسیم (در آن کتاب نام ایشان داگ اسکات درج شده و شاید تلفظ اشتباه داگ به جای دوگ از همینجا نشاط گرفته باشد).
وی در سال 1997 نیز یکبار به همراه کریس بانینگتون به منظور سفر به هندوکش از ایران عبور نموده و علاقه عجیبی به صعود علم کوه و دماوند دارد.
زمانیکه از وی برای برگزاری نشستی با کوه نوردان ایرانی دعوت به عمل آمد، با خوش رویی ابراز تمایل نمود و عنوان کرد تصاویر و گزارشهای جالبی از صعودهایش به همراه دارد که می تواند برای کوه نوردان ایرانی جذاب باشد.
از همه علاقمندان کوه نوردی دعوت می نمائیم تا در این نشست و به منظور آشنایی بیشتر با این چهره به یاد ماندنی کوه نوردی انگلستان حضور به هم رسانند.


/ 0 نظر / 11 بازدید