پیمایش دره اندرسم

پیمایش دره اندرسم

تاریخ : ۲۷-۲۵ /۸۷/۵

 

اندرس دره ایست در شمال شمال شرقی گچسر ، جنوب غربی سیاه بیشه و حاشیه غربی گردنه کندوان در جاده کرج - چالوس بر روی نقشه های معمول نشان واضحی از آن دیده نمی شود اما در نقشه های توپوگرافی یک - پنجاه هزارم ، دره گمنامی را خواهید یافت با مختصات جغرافیایی 36 درجه و 11 دقیقه و 50 ثانیه شمالی و 51 درجه و 12 دقیقه و 24 ثانیه شرقی. این دره تنها بخش آغازین راه موسوم به اندرس را در بر می گیرد و در واقع اولین دره از مجموع سه دره این مسیر است که کوهنوردان همه آنها را به نام اولین دره می خوانند.

این مسیر که از دره اندرس آغاز می شود ، پس از گدشتن از دره "اولا" و "دره چهارباغ" ، به دهکده کوچک "چهارباغ" در کیلومتر پنج جاده "دزدبند" به "دلیر" ختم می شود.روستاهای چهار باغ و دلیر و انگوران توسط یک جاده خاکی به طول تقریبی 10 کیلومتر به روستای دزدبن در کنار جاده چالوس وکمی مانده به مرزن آباد متصل می شوند.

شهرت اندرس به آبشارهای آن است در مسیر اندرس که گاه از میان جنگل و گاه از بین دیواره های بسیار بلند می گذرد آبشارهای زنجیره واری وجود دارد که مسافر اندرس راهی جز فرود یا پرش از دل آنها را ندارد.این آبشارها که تعدادشان حدود سی رشته کوچک و بزرگ است از دو تا بیست و سه متر ارتفاع دارند و با فرود از هر کدام از آنها دیگر راه بازگشتی نیست .بیشتر آبشارهای اندرس رنگ هیچ انسانی را به غیر از کوهنوردان به خود ندیده اند خصوصا وقتی قدم در دل تنگه های آن می گذاریم. تنگه های باریکی با حداقل پنج و حداکثر پانزده متر عرض که دو طرف آنها را دیواره هایی با بیش از هفتاد متر ارتفاع محاصره کرده است و پس و پیش آنها را آبشارهای بلند حراست می کنند.

وجه تسمیه اندرس به زیستگاه دیرینه خرس قهوه ای مازندران در جنگل های سیاه بیشه بازمی گردد.اندرس کلام خلاصه شده و واژه آمیخته ای است از "اندر خرس" یا دره خرس.

 

عکسهای فرود از آبشار های اندرسم از افشین یوسفی در وبلاگ باشگاه ما

/ 0 نظر / 11 بازدید